27 Eylül 2016 Salı

Thomas Edison ve Annesi

Thomas Edison’un Annesi
Bir Anne'nin evladına olan yaklaşımı.
Thomas Edison bir gün eve geldiğinde annesine bir kağıt verdi ve ” Bu kağıdı öğretmenim verdi ve sadece sana vermemi tembihledi”. dedi.
Annesi kağıdı gözyaşları içinde oğluna sesli olarak okudu: “Oğlunuz bir dahi. Bu okul onun için çok küçük ve onu eğitecek yeterlilikte öğretmenimiz yok. Lütfen onu kendiniz eğitin”.
Aradan uzun yıllar geçtikten sonra Edison’un annesi vefat ettiğinde, o artık yüzyılın en büyük bilim adamlarından biriydi ve bir gün eski aile eşyalarını karıştırırken birden bir çekmecenin köşesinde katlı halde bir kağıt buldu ve alıp açtı.
Kağıtta “Oğlunuz “şaşkın” (akıl hastası) bir çocuktur. Artık kendisinin okulumuza gelmesine izin vermiyoruz…” yazılıydı.
Edison saatlerce ağladıktan sonra günlüğüne şu satırları yazdı:
Thomas Alva Edison, kahraman bir anne tarafından, yüzyılın dahisi haline getirilmiş, “şaşkın” bir çocuktu..

http://www.akblog.net/2016/09/thomas-edison-ve-annesi.html

SÜLEYMANİYEDE BAYRAM SABAHI

SÜLEYMANİYEDE BAYRAM SABAHI 
Yahya Kemal Beyatlı 
(2 Aralık 1884, Üsküp - 1 Kasım 1958, İstanbul), Türk şair, yazar, siyasetçi, diplomat. Doğum adı Ahmed Agâh’tır.
Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin en büyük temsilcilerinden biridir. Şiirleri Divan edebiyatı ile modern şiir arasında köprülük görevi üstlenmiştir.
Türk edebiyatı tarihi içinde "Dört Aruzcular"'dan biri olarak kabul edilir (Diğerleri Tevfik Fikret, Mehmet Âkif Ersoy ve Ahmet Haşim'dir). 
Sağlığında Türk edebiyatının baş aktörleri arasında kabul edilmiş ancak hiç kitap yayımlamamış bir şairdir.

Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nde milletvekilliği ve bürokratlık gibi siyasi görevler üstlenmiştir

Uluslararası Para Fonu IMF

Uluslararası Para Fonu - IMF (International Monetary Fund)
Uluslararası Para Fonu ya da daha çok bilinen kısaltmasıyla IMF (International Monetary Fund), küresel finansal düzeni takip etmek, borsa, döviz kurları, ödeme planları gibi konularda denetim ve organizasyon yapmak, aynı zamanda teknik ve finansal destek sağlamak gibi görevleri bulunan uluslararası bir organizasyondur. 1944 yılında ABD'nin New Hampshire eyaletindeki Bretton Woods'da kurulan ve 1947'de fiilen çalışmaya başlayan milletlerarası ekonomik meselelerle uğraşan bir teşkilattır.
IMF "küresel para işbirliği, finansal istikrarı sağlamak, uluslararası ticareti kolaylaştırmak, yüksek istihdam ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi teşvik, ve dünya çapında yoksulluğu azaltmayı teşvik etmek için çalışan, 188 ülkenin üye olduğu organizasyondur. Kuruluşun belirtilen hedeflerinde, ödemeler dengesi ihtiyaçlarını karşılamak için üye ülkelerin mali kaynaklarını kullanılabilir hale de getirmekte dahil olmak üzere uluslararası ekonomik işbirliği, uluslararası ticaret, istihdam ve döviz kuru istikrarını teşvik edilmesi olarak tanımlanmaktadır. IMF'nin merkezi ABD'de, Washington, DC'de bulunmaktadır.

2. Darbe Kalkışması

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında 2.darbenin, daha doğru bir tabirle ‘darbenin 2.aşaması’nın geleceğini 20 Temmuz 2016 tarihli 15 Temmuz'da Ne Oldu ve Bundan Sonra Ne Olacak? yazımda söylemiştim.

(Israrla söylüyorum, o yazıyı okumayan varsa okusun ve okutsun, çok önemlidir. Dikkat edersenizkısa şortlu kadına tekmeden etnik tahriklere kadar yazdığım ve şu geçtiğimiz 2 ayda  çıkmayan birşey yok gibidir.)
Öncelikle şunu söylemeliyim, okumakta olduğunuz yazı, bir yazarın mecbur kalacağı en olumsuz durumdur. Zira bizler yani kalem erbabı, asla şiddetle ilgili mühendislik yapamayız, tavsiyede bile bulunamayız zira hemen birileri ‘tahrik/provokasyon’ diyebilirler, sözlerimizi maksadımızda asla olmamış ve olmayan kötücül yerlere çekebilirler.
Ama Erdoğan yanlısı görünerek cebini dolduran Goygoy Medyası'nın tersine, içinde bulunduğumuz çok kritikleşmiş durumun tespiti yapmak ve sizinle herşeyi paylaşmak zorundayız.
Evet, 15 Temmuz Darbesi’nin 2.etabı, hatta 3. ve 4.etapları geliyor.
Biliyorsunuz, bunu sizlere söylemiştim ve şimdi zaman azalıyor.
Bilinmesi ve yapılması gerekenler var.
İlk bilmemiz gereken şey: