27 Mart 2017 Pazartesi

2017 Referandum Maddeleri Kısaca

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ HAKKINDA KISA KISA
Mahkemelere yeni tanım geliyor: Mahkemelerin tanımındaki “bağımsız” ibaresinin yanına “tarafsız” tanımı da getiriliyor.
Milletvekili sayısı artıyor: 550 olan milletvekili sayısı 600’e çıkarılıyor.
Seçilme yaşı düşüyor: Daha önce 25 olan seçilme yaşı, yeni sistemde 18’e düşecek. 18 yaşında Meclis’e girenler askerlikten muaf tutulacak.

Baron David Rockefeller

Sermaye İmparatorluğunun Kurucu Baronları
Hafta başında 102 yaşında ölen David Rockefeller’in dedesi John Davison Rockefeller’in kurduğu vakıf Birinci Dünya Savaşı senelerinde “insanî yardım” maksadıyla Türkiye’ye gelmiş ama sadece Ermeniler’e ve Suriyeli isyancılara maddî destek verdikleri anlaşılınca vakfın İstanbul’daki görevlileri sıkı bir takibe alınmış ve Rockefeller Vakfı’na sadece Osmanlı değil, Ankara Hükümeti de uzak durmuştu.
Amerika’nın önde gelen ailelerinden Rockefellerler’in büyüğü David, 102 yaşında öldü... Arkasından neler söylenmedi neler! Önce dört veya altı defa kalp, iki defa karaciğer ve bilmem kaç kere de akciğer, böbrek vesaire nakli yaptırdığı yazıldı ama iddiaların tamamı palavra çıktı.
Gazete Habertürk yazarı Murat Bardakçı'nın yazısına göre Rockefeller ailesinin, özellikle de erkeklerinin uzun ömürlü olmaları genetik özellikleri idi; sermaye imparatorluğunun kurucusu John Davison Rockefeller 98, aynı isimdeki oğlu 86 sene yaşamışlar, David de 102 seneyi görmüştü!
Rockefeller ailesinin para imparatorluğunu kuran “Baba” John Davison Rockefeller (ortada, silindir şapkalı), 1935’te 96 yaşındayken ailesi ile beraber.
HİÇ BİTMEYEN İDDİALAR

Varlık Fonu ve Türkiye

EBRD Başkanı: Varlık Fonu bizim için önemli fırsat
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı Chakrabarti, Türkiye’ye şimdiye kadar 7 milyar Euro aktardıklarını belirterek “Türkiye Varlık Fonu bünyesindeki şirketlerle çalışabiliriz" dedi
Habertürk 
Gayrimenkul sirketi Nef, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’yla (EBRD) ortak olarak Türkiye’de konut üretmek için geçtiğimiz hafta Londra’da imza atmıştı. EBRD Başkanı Sir Suma Chakrabarti, imzaların ardından Türkiye’ye bakışları ve planları konusunda soruları yanıtladı. Banka olarak 2016 yılında Türkiye’de 43’ten fazla projeye 1.9 milyar Euro yatırım yaptıkları belirterek “Türkiye’de bugüne kadar toplam 7 milyar Euro’nun üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Türkiye bizim yıllık ticaret hacmimiz ve yatırım portföyümüz açısından operasyon yürüttüğümüz en büyük ülkedir. Türkiye bizim için bu yıl da 1 numara olacak” dedi.
Gazete Habertürk'ten Esin Tümer'in haberine göre Türkiye Varlık Fonu (TVF) ile ilgili çalışmaları yakından takip ettiklerini de belirten Chakrabarti, “Türkiye’deki ekibimiz çalışmaları izliyor. Fon bünyesindeki şirketlerle çalışabiliriz. Biz de yeni bir fon kurduk. Bu fona Çin ve Azerbaycan ortak oldu. TVF bizim için önemli bir fırsat olabilir” dedi.

TÜRKİYE LİDER ÜLKE

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Gençleri yargılamayın, yargılayıcı bir dil kullanmayın. Özel hayatına müdahil olmayın. Küpesine, dövmesine saçına, sakalına kıyafetine kotuna botuna asla müdahil olmayın." dedi.

Görmez, Sandıklı ilçesinde bir termal otelde düzenlenen hizmet içi eğitim seminerinde, geçmişte üniversitelerde öğrencilerin ve çalışanların ibadetlerini zor şartlar altında yaptıklarını söyledi.

Dünyada birçok üniversiteyi ziyaret ettiğini anlatan Görmez, Türkiye'deki üniversitelerin mabetsiz olmasının kabul edilemez olduğunu aktardı.

Her üniversitede erkek ve kadın öğrencilerin, rahatlıkla ibadetlerini yapabilecekleri mekanların bulunmasının gençlerin geleceği için önemine işaret eden Görmez, şöyle konuştu:

"O fizik okuyan öğrencilerimizin, fiziğin arkasındaki metafizikle tanışması bakımından, matematik okuyan öğrencimizin tabiata, kainata Allah'ın yerleştirdiği kanunların yanında mabette Allah'ın kitabına yerleştirdiği kanunları öğrenmesi ona sadece bir zenginlik kazandırır. Onu mahrum etmez, onu fakirleştirmez. Onu çok daha geleceğe hazır hale gelen, kendi ülkesine yabancı olmayan, kendi ülkesinin tarihiyle, kültürüyle, medeniyetiyle barışık bir insan, bir bilim adamı veya bir yönetici olmasını sağlamaktan başka bir faydası olmaz. Bütün bunlar kendisi için son derece faydalı şeylerdir. Onun için bu konuda gecikmiş olmamız affedilecek bir şey değildir. Her camimizi her kampüsün içinde, o kampüsün mimarisiyle barışık, bütün öğrencilerimizi kalplerine ruhlarına açık bir mabedin varlığı ülkemizin geleceği açısından da önem arz ediyordu."