8 Haziran 2017 Perşembe

Sitemap Oluştur Nasıl olur

Sitemap Nedir? Neden ve Nasıl Oluşturulur?

Sitemap, adından da anlaşılacağı gibi web sitesi haritasıdır. Bu haritalar web sitesi içerisindeki sayfaları bilgileri ile beraber listeler. Bu haritaların temel amacı arama motorlarına site içerisinde bulunan sayfaları bildirmektir. Dinamik bir web sitesinde devamlı olarak yeni sayfalar oluştuğundan dolayı sitemap dosyası da dinamik olmalıdır. Sitemap dosyasını .xml veya .php gibi uzantılarla görebilirsiniz. Fakat dosya yapısı mutlaka XMLdir.Şimdi bu dosyanın içeriğinin nasıl olması gerektiğini inceleyelim;
Dosya <urlset> etiketi ile başlar ve biter. Dosya içerisindeki her bir URLin listelenmesi içinde <url> etiketi kullanılır. Url etiketi i&ccedil;erisinde o URLin bilgisi ile ilgili etiketler vardır. 
Bu etiketler ve anlamları;
loc: Buraya ilgili sayfanın URLsi yazılır.
lastmod: Buraya ilgili sayfanın güncellenme tarihi yazılır. Tarih formatı 2013-01-20 gibi olabilir.
changefreq: Buraya ilgili sayfanın ortama güncelleme aralıkları ile ilgili bilgi yazılır. never, yearly, monthly, weekly, daily, hourly tanımlarından biri kullanılmalıdır.
priority: Buraya ilgili sayfa için bir öncelik değeri verilir. 0.1 ile 1 arasında bir değer verilmelidir. Sitemap içerisindeki sayfaların taranma önceliğini bu verdiğiniz değere göre belirler.

Sitemap Dosyasını Nasıl Oluşturacağız?

Bu dosyayı tabi ki statik olarak oluşturmak sitenin güncellenme sıklığı oranında çok zordur. Dolayısıyla dinamik siteler için dinamik sitemap dosyaları olmalıdır. Yani siz yeni bir sayfa eklediğinizde sitemap dosyanız otomatik güncellenmelidir. Bu da sitenizin kullandığı alt yapı ile ilgili olarak kolaylıkla yapılabilir. Wordpress gibi hazır sistemlerde bunu kolaylıkla oluşturabileceğiniz araçlar bulunmaktadır. Ayrıca PHP dili ile yazılmış sistemlerin header kısımlarında dosya yapısını xml olarak belirlemek ve içeriği yukardaki gibi dinamik olarak ekrana yazdırmak işinizi görecektir.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bir sitemap dosyası en fazla 50000 URL içermeli ve 10MB dosya boyutunu aşmamalıdır. Büyük ölçekli içeriği olan sitelerinizde sitemap dosyalarınızı bölümlere veya kategorilere göre ayırabilirsiniz.
Sitemap dosyasında URL tam olarak yazılmalıdır. Yani www.mustafayasar.net şeklinde değil, http://www.mustafayasar.net/ şeklinde olmalıdır.
Sitemap dosyası içerisinde sadece sitenin kendi URLleri olmalıdır.
Arama Motorlarını Sitemap Dosyamızdan Haberdar Etmek.
Google için en sağlıklı yöntem Google Webmasters aracını kullanmaktır. Robots.txt dosyası kullanılarak da sitenin sitemap dosyası arama motorlarına bildirilebilir. Bunların haricinde arama motorlarının sitemap dosyası pingleme adresleri vardır. Sitemap dosyanızı sitenize her yeni içerik eklediğinizde pinglemeniz önerilir. Aşağıdaki örneklerde http://www.mustafayasar.net/sitemap.xml yerine kendi xml dosyanızın tam yolunu belirtmeniz yeterli olacaktır.
Google: http://www.google.com/webmasters/sitemaps/ping?sitemap=http://www.mustafayasar.net/sitemap.xml
Bing: http://www.bing.com/webmaster/ping.aspx?siteMap=http://www.mustafayasar.net/sitemap.xml
Ayrıca tüm arama motorlarına tek hamlede ping gönderen yazılımlarda vardır, bunları kullanarak da işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Sponsor Bağlantılar - Reklam
Istanbul ithalat - ithal Çin ürünleri

RSS Nedir Nasıl Oluşturulur?

RSS Nedir Nasıl Oluşturulur?

RSS, web sitesindeki yeni içerikleri kullanıcılara en hızlı biçimde ulaştıran bir web standardıdır. Mantığı önceki dersimizde anlattığımız sitemap ile nerdeyse aynıdır, tek ve büyük farkı, sitemap arama motorları için, RSS ise ziyaretçiler içindir. 
Eğer profesyonel bir internet kullanıcısıysanız, muhtemelen siz de sevdiğiniz siteleri RSS ile takip ediyorsunuzdur. RSS, bir web sitesindeki yazıları yeniden eskiye göre listeleyen bir yapıdır. Bu yapının kullanımı için mobil, pc ve web gibi platformlarda yapılan birçok RSS okuyucu mevcuttur. İnsanlar ilgilendikleri ve sevdikleri siteleri bu araçlar vasıtasıyla kolaylıkla takip edebilmektedir. Hız ve bilginin bu kadar yoğun olduğu günümüzde RSS bilgiye hızlı bir şekilde ulaşma ve bilgiyi hızlı bir şekilde sınıflandırarak seçme fırsatı verdiğinden çok kullanışlı bir araçtır. Bu yüzden devamlı güncellenen sitelerin mutlaka RSS yayını olmalıdır.
RSS Nasıl Oluşturulur?
RSS, XML yapısında bir dosyadır. En son çıkan sürümü RSS 2.0’dır. Bu yapıya göre bir RSS dosyası etiketi ile başlar ve biter. Sorasında RSS yayını yapan kanalın yani sitenin bilgisini veren etiketi kullanılır. Daha sonra da her bir yayın <item> etiketi içerisinde yazılır.
Wordpress gibi hazır sistemlerde RSS yayın sayfası otomatik olarak gelmektedir. Eğer özel bir siteniz varsa yukarıdaki mantık içerisinde bir dinamik dosya oluşturabilirsiniz.
 RSSin ziyaretçileriniz ile olan bağınızı arttırmanın yanında, bir de RSS dizinleri kullanılarak elde edilecek backlink yönünden de faydası vardır
Kaynak: mustafayasar.net

Sponsor Bağlantılar - Reklam
Istanbul ithalat - ithal Çin ürünleri

Sitenize Backlink Sağlamak

Sitenize  Backlink Sağlamak 


Sitenize  Backlink Sağlamak  Backlink nasıl alınır. Bir çok yöntemi vardır ve bu yöntemler aslında çok kolaydır.

Birincisi;

Backlink satışı yapan siteleri linkinizi eklettirmenizdir. Yani belli bir ücret karşılığında bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu da sizler için bir maliyet olacaktır, birçoğunuz bu maliyetlerden maalesef ve haklı olarak uzak duracaklardır.

Ikincisi;

Özgün makaleler yazarak ve ziyaretçilerin yazmış olduğunuz makalelere ilişkin  dikkati çekebilirseniz kişiler sizin sitenizdeki konuları kendi web sitelerinize ekleyerek sonrasında kaynak linki belirtirlerse bu da sizin için çok güzel ve en önemli bir backlin kaynağı olacaktır.

Üçüncüsü;

Başka sitelerin yorum kısmına konuya ilişkin yapmış olduğunuz uzun ve anlamlı daha ötesi konuyla ilintili bir şekilde yapmış olduğunuz yorumlar da backlink konusunda ki ihtiyacınızı gidermiş olursunuz.

Dördüncüsü;

Özgün içerikli makaleler yazmanız size İlerleyen zamanlarda ilk etapta link katkısı olmasa da daha sonraki zamanlarda uzun vadeli olarak geriye dönüş anlamdan ihtiyacınız olan backlinkleri gidermiş olursunuz.

Sponsor Bağlantılar - Reklam
Istanbul ithalat - ithal Çin ürünleri

Backlink Nedir Ne işe Yarar

Backlink Nedir Ne işe Yarar

Evet arkadaşlar sizlere bugün ki konumuz olan backlink konusunu anlatmayı düşünüyorum. Umarım bu konu yararınıza olacaktır ve konuyu uzatmadan fazla cümlelerle kafanızı karıştırmadan kısa ve öz şekilde  anlayacağınız dille yani sade ve yalın  haliyle sizlere bugün backlink in temel mantığından bahsedeceğiz.
Konuya giriş yaparken internet üzerinden denk geldi ve konu anlatımına gayet iyi bir şekilde sunum yapan ve bunun da da yetinmeyip kullanıcıların yani web site ziyaretçilerinin anlayacağı en basit cümleler ile anlatan başka bir web site ait yazıyı sizlerle paylaşıyorum.

Backlink almak sitenizin başarısı için yapmanız gereken en önemli SEO unsurlarının başında gelir ki google sıralama kriterleri arasında backlink önemi oldukça üst sıralardadır.

Backlink nedir? En basit ve sade açıklaması ile, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu linke backlink denir.

Kaynak:Wpmavi.com

Sponsor Bağlantılar - Reklam
Istanbul ithalat - ithal Çin ürünleri