MWN9LGx8LGF4NWZcMqR5NWVdLTcsynIkynwbzD1c

Empati nedir? Neden Empati Yapmalıyız

empati nedir vikipedi, sempati nedir, iletişim nedir, empati nedir kısaca, etki…

Ak Blog SEO
4349759590016280108

Empati nedir? Neden Empati Yapmalıyız

16 Şubat 2014 Pazar
empati nedir vikipedi, sempati nedir, iletişim nedir, empati nedir kısaca, etkili dinleme nedir, telepati nedir, çatışma nedir, empati ne demek, Akblog net, Bilim Bilgi, empati dan simpati, empati nedir, empati adalah, definisi empati, empati north, empati sympati, empati ne demek, empati reklamlari

16 Ağustos 1996'da, ABD'nin Chicago kentinde bulunan Brookfield Hayvanat Bahçesi'nde çok ilginç bir olay yaşandı.Üç yaşındaki bir çocuk gorillerin arasına düştü. 
Bunu gören 8 yaşındaki dişi bir goril, hemen çocuğu kucağına alıp emniyetli bir yere götürdü. Bir kütüğün üstüne oturdu ve baygın haldeki çocuğu kucağında sallayarak kendine getirmeye çalıştı.
Daha sonra çocuğu hayvanat bahçesinin bakıcılarına teslim ederken, hem sevgisini belli etmek hem de iyileşeceğini söylercesine bir iki kere sırtına hafifçe vurdu.

Dişi gorilin adı Binti Jua idi. Kameralara çekilen olay bütün dünyada gösterildi. Onu doğadan kopartıp hayvanat bahçelerine hapseden insanlığa ders veren Binti, kahraman ilan edildi!

Peki goril Binti'nin bu hareketi niye önemliydi? Çünkü Binti'nin davranışı, "empatinin", yani "kendini başkasının yerine koyarak onun durumunu anlama; ötekinin acısını hissetme" yeteneğinin, sadece insanlarda değil, hayvanlarda da olduğunu gösteriyordu.
Onlara sadece 'hayvan' gözüyle mi bakacağız; yoksa duyguları olan birer "can" gözüyle mi?

Etiketler
Ak Blog SEO - Google SEO Eğitimleri Dokümanları
Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.
AK Blog SEO

Read. Think. Exercise (Oku. Düşün. Uygula.)

Whatsapp İletişim Formu×
Bilgileriniz
İstek Bilgileriniz
iletişime geç