MWN9LGx8LGF4NWZcMqR5NWVdLTcsynIkynwbzD1c

Ziraat Bankası Hakkında Bilgi

Ak Blog SEO
4349759590016280108

Ziraat Bankası Hakkında Bilgi

21 Aralık 2016 Çarşamba
Ziraat Bankası Hakkında Bilgi
Merhabalar arkadaşlar.
Sizlere bu konumuzda ziraat bankası hakkında bilgiler vereceğiz. Ziraat bankasının tarihi ne zamana kadar dayanır, faaliyet alanları hangi ülkeleri kapsar, Osmanlı devleti ile ilişkisi var mıdır? gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Konun yararlı olması dileğiyle.

T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye'deki üç kamu bankasından biri. 1863'te Osmanlı Devleti döneminde kuruldu.1863-1880'ler
Ahmet Şefik Mithat Paşa, 1863 yılında Pirot Kasabası'nda kurduğu ilk Memleket Sandığını oluştururken Türk gelenekleri arasında zaten var olan ve karşılıklı yardımlaşma esasına dayanan imece geleneğinden esinlenmiştir.

1867 yılında “Memleket Sandıkları Nizamnamesi”nin yürürlüğe girmesiyle Osmanlı Devleti’nin her yanında Sandıklar faaliyete başlamış ve uzun yıllar başarıyla hizmet vermiştir.

15 Ağustos 1888’de Menafi Sandıkları’nın yerine işlevlerini üstlenecek modern finans kuruluşu olarak Ziraat Bankası resmen kurulmuş, o tarihte faaliyette bulunan Menafi Sandıkları da Banka şubelerine dönüştürülerek faaliyete başlamıştır.

1920-2000'ler
I. Dünya Savaşı'ndan sonra ülkenin işgale uğraması üzerine işgal altındaki topraklarda bulunan şubeler, Yunanların İzmir'de kurdukları "Ziraat Bankası İdare Merkezi"ne bağlanmıştı. 
1920'de TBMM'nin açılmasından sonra TBMM kontrolünde bulunan yerlerdeki şubeler Ankara şubesine bağlandı. 
1922'de İzmir ve İstanbul teşkilatları da Ankara'ya tabi oldu ve banka tekrar bütünlüğe kavuştu. 
1924 yılında çıkarılan kanunla banka, bir devlet kurumu olmaktan çıkarılıp bir anonim şirket haline geldi. 
1975'te Hamburg'da temsilcilik, Kıbrıs'ta 3 şube açıldı. 
1977'de bölge müdürlükleri kuruldu ve yerinden yönetim anlayışına geçilmeye başladı. 
1981'de Türkiye'nin ilk banka müzesi olan Ziraat Bankası Müzesi kuruldu. 
1988'de ilk defa tarımı desteklemede bir bölge tek başına ele alınarak GAP bölgesi üreticilerine, bölgenin özelliklerine uygun kredi desteği verilmeye başlandı. 1989'da ilk kredi kartı verildi, ilk tüketici kredisi verildi, altın satışına (Ziraat Altın) başlandı; bankanın ilk yatırım fonu kuruldu. 
2001 yılında Türkiye Emlak Bankası, Ziraat Bankası ile birleştirilerek kapatıldı. 2001 Türkiye ekonomik krizinin ardından diğer kamu bankalarıyla ortak bir yönetim kurulu tarafından yönetilmeye başlandı, bu uygulama 2005 yılında sona erdi.

Bankanın New York, Londra, Bakü, Sofya, Tiflis, Bağdat, Erbil, Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt, Akdoğan, Karakum, Karaoğlanoğlu, Atina, İskele, Gönyeli, İskeçe, Rodos, Gümülcine ve Cidde'de şubeleri, Karaçi ve Tahran'da ise temsilcilikleri bulunmaktadır. 2003 yılında Ziraat Bankası'nın 140. yıldönümü anısına PTT tarafından Ziraat Bank logolu posta pulu yayınlanmıştır.
Sponsor Bağlantılar - Reklam
Etiketler
Ak Blog SEO - Google SEO Eğitimleri Dokümanları
Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.
AK Blog SEO

Read. Think. Exercise (Oku. Düşün. Uygula.)

Whatsapp İletişim Formu×
Bilgileriniz
İstek Bilgileriniz
iletişime geç