3 Ağustos 2017 Perşembe

KDV’ye İnce Ayar

KDV’ye İnce Ayar

Vergi reformu kapsamında Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi Kanunu’nu birleştirmeyi amaçlayan Maliye Bakanlığı hem sistemi basitleştirmeyi hem de bütçeye yük getirmeden işletmeler ve mükellefler üzerindeki bazı vergi yüklerini hafifletmek için çalışma başlattı.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, halen çalışmaları süren Gelir Vergisi Reformu kapsamında yüzde 20 olan Kurumlar Vergisi’nde, genel oranın yanı sıra bazı sektörlere yönelik özel indirim yapılıp yapılmayacağı konusunda çalıştıklarını söyledi. Kurumlar Vergisi oranları en son 2006’da yüzde 20 seviyesine indirmişti.
BÜYÜK İNDİRİM YOK
Soruları yanıtlayan Ağbal, Gelir Vergisi Kanunu çalışmalarını Bakanlar Kurulu ve ardından Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na (EKK) sunduklarını belirterek, çalışmayı ekimden önce tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti. Yüzde 20 olan Kurumlar Vergisi oranının, basında yer alan yüzde 5 seviyelerine indirilmesinin söz konusu olmadığını kaydeden Ağbal, “Şu anda iki nokta üzerinde çalışıyoruz; genel oranda bir indirim yapılabilir mi ve bazı ülkelerde olduğu gibi bazı sektörlere özel indirimli Kurumlar Vergisi uygulaması olabilir mi?” diye konuştu.
KDV’YE İNCE AYAR
Yapılması gündemde olan bir başka düzenlemenin KDV Reformu olduğunun altını çizen Ağbal, mevcut haliyle söz konusu düzenlemenin firmalar üzerinde finansman yükü oluşturduğunu ve yatırımlarda caydırıcı etki yarattığını belirterek, mükellefler üzerindeki bu yükü kaldıracak farklı alternatifler üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Ağbal “KDV reformunu 2018 yılına girmeden önce kamuoyuna açıklamak istiyoruz; kimse yüzde 18’lik genel oran düşürülecek şeklinde algılamasın. KDV’de oran farklılıklarına (yüzde 1,8,18) bağlı işletmeler üzerinde oluşan yükleri yüzde 18 olan genel oranı yaygınlaştırarak işletmeler üzerinden alacağız” dedi. Ağbal “Bazı ürünlerde toptan ve perakendede farklı KDV oranları uygulanıyor; bu piyasayı kayıtdışılığa itiyor; bu farklılığı da ortadan kaldıracağız” dedi.
Yeniden yapılandırmada tahsilat 26 milyarı aştı
Ağbal “Yeniden yapılandırmada Maliye’nin tahsilatı 20.8 milyar TL’ye ulaştı. Gümrük İdaresi 1.5 milyar TL, SGK ise 3.9 milyar TL tahsilat yaptı. Dolayısıyla iki yeniden yapılandırmadan yapılan toplam tahsilat 26.2 milyar TL’yi geçti. Önümüzdeki birkaç günde mahsup rakamlarının gelmesiyle bu rakam daha da artacak” dedi. Bütçede 2017’de yeniden yapılandırmadan sadece 1.5 milyar TLgelir öngördüklerini de hatırlatan Ağbal, “Bu yıl ise bugüne kadar yapılandırmadan toplamda 10.6 milyar vergi ve SGK prim gelirini tahsil etmiş olduk” dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.

Ziyaretçi Sayısı