MWN9LGx8LGF4NWZcMqR5NWVdLTcsynIkynwbzD1c

İstihare namazı Nedir nasıl kılınır?

Ak Blog SEO
4349759590016280108

İstihare namazı Nedir nasıl kılınır?

29 Eylül 2017 Cuma

İstihare namazı Nedir nasıl kılınır?

Resmin üzerine tıklayarak büyük formatta görebilirsiniz.
İstihare Namazı, İstihare Nedir, İstihare Duası, Din, İslam, İstihare Namazı Nasıl Kılınır, İstihare Neden Kılınır, İstihare Namazını kimler Kılar, İstihare Namaz Farz mı,
İstihâre "hayırlı olanı istemek" anlamına gelir.
İnsanlar, kendileri için önemli olan bir karar verecekleri veya bir seçim yapacakları zaman, bazan belki eldeki verilerin yetersizliği sebebiyle veya çeşitli sebeplerle dünya ve âhiret bakımından kendileri için hangi seçimin hayırlı olacağını kestiremezler ve bunu bilmek için çeşitli çarelere başvururlar. Meselâ, Peygamberimiz’in nübüvvetle görevlendirildiği sıralarda Araplar'dan bir kimse yolculuğa çıkmak istediğinde, bu yolculuğun kendisi için hayırlı olup olmadığını anlamak için fal oklarına başvururdu. Peygamberimiz bu âdeti kaldırarak onun yerine istihâreyi getirmiştir.

Bir şeyin kendisi hakkında hayırlı olup olmadığına dair. Manevi bir işarete kavuşmak için kılınan iki rekatlık bir namazdır. Birinci rekatta "Kafirun Suresini" İkinci rekatta "İhlâs Suresini" okumak mustahaptır. Namazdan sonra İstihâre Duası okunur (İstihare duası için bakınız: Delilleriyle İslam İlmihali, Prof. Dr. Hamdi DÖNDÜREN, s. 350), sonra da abdestli olarak kıbleye yönelip yatılır. Rüyada beyaz veya yeşil görülmesi hayır ve iyiliğe; siyah veya kırmızı görülmesi ise şerre işarettir.

İstihare Duasının Arapça Yazılışı

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْتَخِيرُكَ بِعِلْمِكَ، وَأَسْتَقْدِرُكَ بِقُدْرَتِكَ، وَأَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ الْعَظِيمِ، فَإِنَّكَ تَقْدِرُ وَلاَ أَقْدِرُ، وَتَعْلَمُ وَلاَ أَعْلَمُ، وَأَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ، اَللَّهُمَّ إِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ -وَيُسَمِّي حَاجَتَهُ- خَيْرٌ ليِ فيِ دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي -أَوْ قَالَ: عَاجِلِهِ وَآجِلِهِ- فَاقْدُرْهُ ليِ وَيَسِّرْهُ ليِ ثُمَّ بَارِكْ ليِ فِيهِ، وَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأمْرَ شَرٌّ ليِ فيِ دِينيِ وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي -أَوْ قَالَ عَاجِلِهِ وَآجِلِهِ- فَاصْرِفْهُ عَنيِّ وَاصْرِفْنيِ عَنْهُ وَاقْدُرْ لِيَ الْخَيْرَ حَيْثُ كَانَ ثُمَّ أَرْضِنيِ بِهِ))

İstihare Duasının Türkçe Okunuşu

"Allâhumme innî estehîruke bi-ilmike ve estakdiruke bikudratike 
ve es'eluke min fadlike'l-azîm. Feinneke takdiru velâ ekdiru 
ve ta'lemu vela â'lemu ve ente allâmu'l-ğuyûb. Allâhumme in kunte 
ta'lemu enne hâzâ'l, emre hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkibeti
 emrî âcili emrî ve âcilihi fakdirhu lî ve yessirhu lî summe bârik 
lî fîh. Ve in kunte tâ'lemu enne hâza'l-emre şerrun lî fî dînî 
ve meâşî ve âkıbeti emri âcili emrî ve acilihî fasrifhu annî 
vasrifnî anhu va'kir liyelhayra haysu kâne sume ardinî bih"
Etiketler
Ak Blog SEO - Google SEO Eğitimleri Dokümanları
Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.
AK Blog SEO

Read. Think. Exercise (Oku. Düşün. Uygula.)

Whatsapp İletişim Formu×
Bilgileriniz
İstek Bilgileriniz
iletişime geç