MWN9LGx8LGF4NWZcMqR5NWVdLTcsynIkynwbzD1c

Blogger SEO Ayarları

Blogger SEO Ayarları

Ak Blog SEO
4349759590016280108

Blogger SEO Ayarları

8 Mayıs 2018 Salı

Tüm Detaylarıyla Blogger SEO Ayarları

Blogger SEO Ayarları Doküman Makale, Blogger SEO Ayarları Nasıl Yapılır?
Sizlere bugün ki konumuzda Blogger SEO Ayarları ile ilgili sitelerinizin Yandex, Bing, Yahoo ve özelliklede Google'da ilk sıralara veya ilk sayfalarda yer edinmesi için elimizden geldiğince bazı püf noktaları vereceğiz. Verilen bu bilgiler doğrultusunda blogger sitelerinize aşağıda uygulayacağınız adımları sırasıyla yaparak, siteniz için belli bir ziyaretçi kitlesine ve arama motorlarında ilk sıralarda yer almasına olanak tanıyacaktır.
Aşağıda verilen bilgileri sitenize sadece bu uygulamalar ile sıralamaya gireceğinizi düşünüyorsanız yanılabilirsiniz. Verilen bu bilgiler bir blogger içerikli sitenin mihenk taşı diyebileceğimiz ve siteleriniz için olmazsa olmazlardan diye söyleyebileceğimiz Püf SEO noktalarıdır.
Hepimizin bildiği üzere Blogger içerikli web sitelerin özellikle ücretsiz olmasının yanı sıra sitelerinize Google tarafından son zamanlarda ücretsiz SSL desteğinin verilmesi, bloggerı vazgeçilmez kılmış bir hale getirmiştir. Sitenize yüzlerce hatta binlerce tema desteği verdiğini göz önüne alırsak gerçekten de vazgeçilmez duruma gelmiştir.
Şimdi blogger SEO Ayarlarına yönelik sizlere adım adım sırasıyla bilgi verelim.
Blogger siteleriniz için aşağıda verdiğimiz 3-5 adım ile SEO'da sıralamaya girmeye hazır mısınız? O zaman daha fazla konuyu uzatmadan anlatıma geçelim.
Adım Adım Bloger SEO Ayarları


##############

İlk Adım: Blogspot (Blogger) Başlık Ayarlarınızı Yapmak

Öncelikle bilmeniz gereken önemli bir detaydan bahsedelim. Google Blogger'da açmış olduğunuz sitenizdeki title dediğimiz başlıkta gerek oluşturduğunuz sayfalarda gerekse açtığınız konularda öncelikle sitenizin blog başlığı gösterilmektedir. Bizler bu ilk adımda sizlere açtığınız sayfaların yanı sıra oluşturduğunuz konuların title varyasyonunu değiştireceğiz. Öncelik konu veya sayfa başlığı olacak sonrasında açtığınız blog başlığı eklenecek şekilde kodlamada düzeltme yapacağız. Böylece blog sitenizde daha güzel bir görünümün sağlaması yanı sıra sitenizin arama motorlarındaki indexleme durumu değişimi sonrasında ziyaretçi artışına imkan tanımış olacağız.
Kısacası çapraz title başlığı üzerinde oynama yapacağız. 
Örnek verecek olursak title değişmesi şu şekilde olması gerekir: Önce konu başlığı sonrasında sitenizin blog başlığı olacak şekilde entegrelemeyi sağlayacağız.
Yukarıda bahsi geçen ayarı yapabilmek için;

Blogger sitemizin panelinden>Tasarım>Html'yi Düzenle ye tıklayarak sonrasonda Widget şablonu genişlet kutucuğunu işaretleyeceğiz. Son olarak kodlar arasında hızlı bulu (Ctrl+F yardımıyla) aşağıda belirtilen kodu bulunuz.
<title><data:blog.pageTitle/></title>
*Şununla değiştiriyoruz.
<b:if cond='data:blog.pageType == "index"'>
<title><data:blog.title/></title>
<b:else/>
<title><data:blog.pageName/> - <data:blog.title/></title></b:if>

Yukarıda verilen kodu ekledikten sonra şablonu kaydet demeniz yeterlidir. İşlem bu kadar. SEO uyumlu title başlığınız hayırlı olsun.

##############

İkinci Adım: Meta tag, keywords ve description Ayarlarınızı Yapmak

Öncelikle kullanıcı adı ve şifrenizle (blogger.com) erişimi yapmanız gerekiyor. Panele girdikten sonra aşağıda sırasıyla adımları takip ediniz.

*Blogger sitemizin panelinden>Tasarım>Html'yi Düzenle ye tıklayarak sonrasonda Widget şablonu genişlet kutucuğunu işaretleyeceğiz. Son olarak kodlar arasında hızlı bulu (Ctrl+F yardımıyla) aşağıda belirtilen kodu bulunuz.
 <b:include data='blog' name='all-head-content'/>

*Bulduğunuz kodun hemen altına aşağıda size yazmış olduğumuz kodu ekleyin.
<meta content='Blog Sitenizin Açıklaması' name='description'/>
<meta content='Blog siteniz için anahtar kelimeler' name='keywords'/>
<meta content='Blog siteniz için Yazar Bilgisi' name='author'/>

Yukarıda verilen kodu ekledikten sonra şablonu kaydet demeniz yeterlidir.

##############

Üçüncü Adım: Ziyaretçi Sağlama Metodları

Ziyaretçilerinize yönelik bazı çalışmalar sarfetmelisiniz. Emeksiz yemek olmaz misali ile sitenize gelen ziyaretçileri memnun edecek biçimde kaliteli içerikleri vermeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse, konu başlığı altındaki sayfalarınız yoruma açık olmalıdır. Ziyaretçiler düşüncelerini (olumlu / olumsuz eleştirileri veya katkıları) sizlerle paylaşabilmeli. 
Siteniz için hazırlanan dokümanlar net, anlaşılır ve sade olmalı. Süslü, sürekli tekrar eden rahatsız biçimdeki yazılardan uzak durmanız gerekir. Aksi takdirde ziyaretçi bir daha sitenize girmemeye özen gösterecektir. Buda SEO açısından negatif bir durum söz konusu olacağını bilmeliyiz. 

##############

Dördüncü Adım: Ziyaretçinin Dikkatini Çeken Başlık İçerikleri

Arkadaşlar sıradan başlıklar her sitede bulabileceğinizi biliyorsunuzdur. Öncelikle açılmasını istediğiniz konuyu tamamladıktan sonra (tıpku kompozisyon hazırlar gibi sonrasında hazırlanan kompozisyon makalesine başlık vermek gibi), dikkat çekici (aldatıcı asla olmamalı, başlıkla ilintili olacak şekilde) konu başlığı koymalısınız. Örneğin SEO üzerine Hazırladığınız orijinal bir makale için başlık yazarken "SEO Makalesi" demek yerine "Güncel SEO Stratejileri Dokümanı" demek daha dikkat çekici olacaktır.

##############

Beşinci Adım: Zengin İçerik Hizmeti

Konu uzadıkça uzuyor ve sizlerde okurken canınız sıkılıyordur belkide ama unutmamanız gerekir ki burada sizler için editör arkadaşlarımız tarafından tamamıyla özgün içerikli makale dokümanımızı hazırlarken inanın minimum 2 gün zaman dilimizi almaktadır. Son olarak konuyu uzatmadan sizlere üç beş cümle ile bilgi vereceğiz beşinci adımımızda.
Sitelerinize hazırladığınız dokümanlar, materyaller veya makaleler gibi vs.. içerikleri kısa tutmamaya özen gösterin. Açılan konu için dijital ortamda bulabildiğiniz her türlü materyalleri kullanın, tabii ki konuyla ilgili olarak.

Not: Blogger SEO gerçekten de çok çok zorlu bir süreç ister. Sitenizi sürekli güncel tutmak zorundasınız ve Wordpress sitelerine kıyasla Google'da belli bir sıralamaya girmek için daha çok emek sarf etmeniz gerekecek.  Wordpress sitelerindeki hazır seo eklentileri dediğimiz All in pack Seo, Yoast SEO, Google sitemap.xml gibi Seo'yu olumlu etkileyecek bir çok eklenti hazır bir şekilde sizlere sunuluyor. Bu eklentiler sayesinde Wordpress sitelerinin blogger sitelerine kıyasla 1-0 daha ileride olduğunu söyleyebiliriz. Sadece blogger için biraz daha fazla emek sarf ederek bu açığı kapatabileceğinizi gönül rahatlığıyla dile getirebiliriz. Konuda da belirterek siteleriniz için yaptığınız bütün çalışmalar sizlere kesinlikle pozitif bir katkı sağlayacağından şüpheniz olmasın.
Web sitelerimiz için Site dışı SEO dediğimiz SEO çalışmaları hem blogger tabanlı, hem Wordpress ve hemde diğer CMS dediğimiz açık kaynak kodlu hazır scriptler için hemen hemen hepsi aynı nitelikleri taşıdığını bilmeniz gerekir. 

Dokümanımız umarım yararlı olmuştur. Blogger SEO Ayarları konu anlatımına dair elimizden geldiğince tüm detaylarıyla anlatımı yapmaya çalıştık. Eklenmesi istediğiniz veya düzeltme yapılması gereken kısımlar için lütfen yorum yada iletişim sayfamızı kullanarak bildirin. 
Makale içeriği tamamıyla Akblog.NET Editörlerine aittir. Kaynak linki belirterek paylaşım yapabilirsiniz.

Not2: Konu güncellemeleri yapıldıkça haberinizin olması adına mail bültenimize kayıt olmanız yeterlidir. 

Not= 10.05.2018 Güncelleme:
Videolu anlatım izlemek için: https://youtu.be/e0opjMAvaSEAk Blog SEO - Google SEO Eğitimleri Dokümanları
 1. Konuya dair olumlu/olumsuz eleştirilerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.
  Ayrıca eklenmesi istediğiniz konu başlıklarını da bize bildirerek, editör arkadaşlarımız sizlere yardımcı olsunlar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel bir anlatım. Teşekkür ederim.
   http://nuxe.web.tr

   Sil
  2. Yorumunuz için teşekkür.
   Siteniz wordpress tabanlı ve yakında editörlerimizce hazırlanan Wordpress SEO Stratejileri adı altında konumuzu sizlerle paylaşacağız

   Sil
  3. Rica ederim. Sitenizi takip edicem.
   Başarılarınızın devamını diliyorum.
   İyi çalışmalar.

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlayınSil
 3. İkinci Adım'da şablonu genişletemiyoruz yok öyle bi buton

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Emrullah Bey
   Siz yeni şablon tasarımını kullanıyorsanız eğer genişlet seçeneği çıkmayabilir ve genişlet demeden direk CTRL+F Tuşuyla yukarıda belirtilen kodu artarak konuda da belirttiğimiz gibi *Bulduğunuz kodun hemen altına aşağıda size yazmış olduğumuz kodu ekleyin.

   Sil
 4. Merhabalar Emrullah Bey
  Siz yeni şablon tasarımını kullanıyorsanız eğer genişlet seçeneği çıkmayabilir ve genişlet demeden direk CTRL+F Tuşuyla aşağıda kodu artarak konuda da belirttiğimiz gibi *Bulduğunuz kodun hemen altına aşağıda size yazmış olduğumuz konu ekleyin


  YanıtlayınSil
 5. Güzel içerik faydalandım teşekkürler

  YanıtlayınSil
 6. Kodları kopyaladığımda bu çıkıyor sadece:

  Kaynak: https://seo.akblog.net/2018/05/blogger-seo-ayarlar.html
  Ayıptır be!

  YanıtlayınSil
 7. Anlatımınızı her zaman ki çok beğeniyorum.

  YanıtlayınSil
 8. Damla Karaman17 Mart 2019 19:50

  Orta seviyeler için güzel
  Beğendim. Sitemi ziyaret etmenizi beklerim

  YanıtlayınSil
 9. Cyber Security18 Mart 2019 12:39

  Perfect documents. Thanks for post.
  Nice. Lol

  YanıtlayınSil
 10. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 11. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 12. +18 link paylaşımı yapmıyoruz. Ücret mukabilinde de +18. Kumar, yasa dışı diğer bahisler ile birlikte propaganda linkleride almıyoruz sitemize.

  YanıtlayınSil
 13. Linklerinizi kaldırmak zorundayız. İyi calışmalar. Sitemiz eğitim içerikli olup bu tür paylaşımlar da bulunmayınız lütfen.

  YanıtlayınSil
 14. So goooddd liked. Beğendim sizin makaleyi ben.
  tebrik teşekkür etmek ben

  YanıtlayınSil
 15. +18 içerikli linkler kaldırılmaktadır.
  Kumar yasadışı bahis vs. Linkler kabul edilmemektedir. Aksi takdirde profil id değeriniz süresiz banlanacaktır.

  YanıtlayınSil
 16. Konumuzun youtube: https://www.youtube.com/watch?v=e0opjMAvaSE

  YanıtlayınSil
 17. Videolu anlatımı da yapsaydınız keşke

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Videolu anlatım mevcuttur hocam.
   Konumuzda verildi videolu anlatım.
   Iyi çalışmalar

   Sil
 18. güzel bir paylaşım www.blogdostu.com sitemi buna göre dizayn ettim

  YanıtlayınSil
 19. Genel olarak yazım dili güzel diyebiliriz. Anlatım fena değil. Konu fihristi de güzel.
  Merak ettiğim soru ise. Sıralamaya nasıl girdiniz Google arama sonuçlarında. Cevap verirseniz çok daha güzel olacak.

  YanıtlayınSil
 20. SEO Analist Uzmanı25 Nisan 2020 17:51

  Adım adım anlatım harikulade. COK BEĞENDİM.
  ILK DEFA BIR SITEYE YORUM YAPIYORUM.
  Hayatımda yapmadığım şey.

  YanıtlayınSil
 21. Kalleş Abdullah25 Nisan 2020 21:28

  Blogger SEO Ayarları ile Wordpress SEO Ayarları birbirine benzer mi?

  YanıtlayınSil
 22. Kadriye Lale Esintepe27 Nisan 2020 02:01

  Blogger üzerine yeni bir site açmış olarak verilen bilgileri kendi blog sitem için SEO ayarlarını yapmaya çalışacağım.
  Takıldığım nokta olrsa yardım talebinde bulunacağım.
  Çok teşekkür ederim güzel bir konu. Açıklayıcı SEO konusu olması ve yalın bir üslubun yanı sıra herkesin anlayacağı biçimde anlatımı yapmanız ayrı bir güzellik katmış.
  Saygılarla Efendim.

  YanıtlayınSil
 23. Çok güzel bir makale hocam
  Teşekkür ederim. Ellerinize sağlık ve kodlama şeklinde vermeniz ayrı bir güzellik olmuş.

  YanıtlayınSil
 24. Adım adım. Hikaye okur gibi..
  4 5 adımda blogger SEO konusu özetlenmiş. Konu dediğin böyle olmalı. Özet. Sade yalın bir dil ve anlaşılır.
  Son olarak Kodlar içinde ayrıca teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 25. Özet anlatım. Kafayı yormadan şeker tadında bir konu. Daha ne olsun.
  Benim de sitem blogger.
  Ziyâret etmek isteyenler için link bırakabilirim.
  https://www.kuru-yemis.net/

  YanıtlayınSil
 26. Meta tag title konusu olaydı iyiydi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sitenize göre içeriğiniz neyse meta tag anahtar kelimeleri girmelisiniz.

   Sil
 27. Güzel Bir Paylaşım olmuş. Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz yorumunuz için.
   Google SEO Bilişim Internet Hizmetleri

   Sil
Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.
AK Blog SEO

Read. Think. Exercise (Oku. Düşün. Uygula.)

Whatsapp İletişim Formu×
Bilgileriniz
İstek Bilgileriniz
iletişime geç