AkblogAk SEO
Firmalarınıza kurumsal çözümler. Web Tasarım - SEO - Grafik Reklam Tasarım
Son Konulara
Blogger tarafından desteklenmektedir.

Katalog Nedir Nasıl Yapılır

Posted On 10 Eylül 2018 Pazartesi

Kataloğun Tarihi - Katalog Nedir Nasıl YapılırKataloğun Tarihi - Katalog Nedir Nasıl Yapılır
Kataloğun Tarihi - Katalog Nedir Nasıl Yapılır
Kataloglar yıllardan beri alışveriş deneyiminin en önemli parçalarından birisidir. Kataloglar neden yaratılmıştır? Zaman içerisinde nasıl gelişmiştir?

Tarihte basılan ilk katalogun ortaçağ zamanında, 1498 yılında Aldus Pius Manutius tarafından Venedik’te basıldığı kabul edilir. Manutius, 1495 yılında, Venedik’te kendi şirketi olan Aldin Mabaasını kurmuştur. Manutius, matbaasında birçok Yunan ve Latin klasiklerini basmıştır. Baskılarını Venedik’te duyurmak istediğinde ise, bastığı tüm kitaplarının yer aldığı bir katalog basmıştır. Bu katalog, tarihteki ilk katalog olarak kabul edilir.

Katalog tarihinde bir başka dönüm noktası Benjamin Franklin’in posta ile sipariş kavramına yaptığı yatırım olmuştur. Birçok kişi Benjamin Franklin’i ünlü uçurtma deneyi ile tanır; fakat aynı zamanda Benjamin Franklin 1744 yılında posta ile sipariş işine yatırım yapmıştır.

Benjamin Franklin, 1744 yılında “A Catalogue of Choice and Valuable Books, Consisting of Near 600 Volumes, in most Faculties and Sciences” kitabını basmıştır. Kitabın açılış sayfasında Benjamin Franklin açık bir şekilde kitabının satış metodları için birkaç cümle yazmıştır. Kitabını satın almak isteyen kişilerin, mağazayı ziyaret etmeden kitabı alabileceklerini belirtmiştir.

Benjamin Franklin böylelikle bir çok iş dalında kullanılacak olan posta ile sipariş metodunun taşlarını döşeyen kişi olarak da tarihteki yerini almıştır.

Kataloglar Değerli Bir Kanal Olmaya Devam Edecek

Direkt Pazarlama Birliğine göre, basılı materyaller ölmedi. Hazırlanan raporda bazı ilginç istatistikleri sunmak gerekirse:
Ankete katılan kişilerin 30%’u, katalogların kendilerini online alışverişe teşvik ettiğini belirtmiştir
Ankete katılan kişiler, katalogları, gazete-dergi gibi standart kanallara göre 31% daha dikkat çekici bir kanal olarak gördüğünü belirtmiştir
Gönderilen katalog sayısındaki 4,5% azalışa rağmen, kataloglara geri
dönüşlerde 23% bir artış gerçekleşmiştir

--
---
Akblog.NET

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.

/

İletişim Bilgilerimiz

Yakuplu Mah. Beylikdüzü / İstanbul | Türkiye
+90 505 025 1428
Pazartesi - Cuma (09:00 - 18:00)

İletişim Formu

Ad Soyad

E-posta

Mesaj

© SEO Bilişim İnternet Hizmetleri - Akblog.NET 2007-2019