MWN9LGx8LGF4NWZcMqR5NWVdLTcsynIkynwbzD1c

Bağırsakların Beyin ile ilişkisi

Bağırsakların Beyin ile ilişkisi Nedir? Konusunu anlatmaya çalıştık sizlere bu …

Ak Blog SEO
4349759590016280108

Bağırsakların Beyin ile ilişkisi

21 Kasım 2019 Perşembe

Bağırsakların Beyin ile ilişkisi Nedir?

Bağırsakların Beyin ile ilişkisi Nedir?
Son yıllarda bolca duyduğunuz ikinci beynimiz bağırsak sözlerinde demek istediğimiz şey nedir? Nasıl oluyor da besinlerin sindiriminde görevli olan bağırsaklar beynimiz gibi iş görebiliyor? Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz konu ile ilgili bilgiler verdi. Bağırsaklar artık ikincil bir beyin olarak görülmektedir. Beynimizde 80 milyar sinir hücresi var iken bağırsaktaki sinir hücresi sayısının 500 milyon olduğu kabul edilmektedir.
Bağırsak ile beyin arasındaki iletişim birkaç farklı yoldan çift yönlü olarak sağlanır. Bağırsakta üretilen hormonlar, bağışıklık hücreleri, mikrobiota, mikrobiotanın ürünleri ve beyinden bağırsağa gelen vagus isimli sinir iki organ arasındaki başlıca iletişim yollarıdır. Buradan anladığımız iki organ arasında çift yönlü bir iletişim aracı olduğunu biliyoruz yani beyin ve bağırsaklar arasında güçlü bir bağlantı var. Bağırsaktaki bariyerin bozulması ve bağırsak geçirgenliğinin artışı bu gün nörolojik hastalıkları, otizm, dikkat eksikliği, hassas bağırsak sendromu, astım, multipl skleroz, depresyon, anskiyete, Parkinson, Alzheimer hastalığı gibi pek çok hastalığın temelin yer aldığı ileri sürülmektedir.
Bağırsakların Beyin ile ilişkisi Nedir?
Mutluluk bağırsaklarda çünkü;
Ruh hali, depresyon ve saldırganlık durumunun kontrol edilmesinde görev yapan Serotonin beyin-barsak mikrobiota aksında önemli bir sinyal molekülüdür. Mukozal serotonin bağırsak geçirgenliğinin ayarlanmasında doğrudan rolü olduğu gösterilmiştir. Tüm vücutta üretilen serotonin büyük çoğunluğu (%95) bağırsakta, çok azı (% 5) beyinde üretilir. Bu nedenlerle bağırsak sağlığı beyin sağlığı kadar önemli, dengeli beslenmeyi, düzenli fiziksel aktivite yapmayı, mevsim sebze ve meyvelerini tüketmeyi ve faydalı besinleri probiyotik , probiyotik dediğimiz fermente besinleri tüketmeyi ihmal etmeyin.
--
---
Akblog.NET
Ak Blog SEO - Google SEO Eğitimleri Dokümanları
 1. Bağırsakların Beyin ile ilişkisi Nedir? Konusunu anlatmaya çalıştık sizlere bu konumuzda.

  YanıtlayınSil
 2. https://www.akblog.net/2019/11/bagrsaklarn-beyin-ile-iliskisi.html
  Konumuzun kaynak linki verelim.

  YanıtlayınSil
 3. Bağırsaklar vücudumuzun yaşam kaynaklarından en önemli işlevleri goten uzuvlardır.

  YanıtlayınSil
 4. Sağlık önemlidir. Başınıza gelmedikçe sağlık sorunu.... Asla kıymetini bilemeyeceksiniz. Vallahi bilemezsiniz değerini. Insanoğlu nankördür.

  YanıtlayınSil
Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.
AK Blog SEO

Read. Think. Exercise (Oku. Düşün. Uygula.)

Whatsapp İletişim Formu×
Bilgileriniz
İstek Bilgileriniz
iletişime geç