AkblogAk SEO
Firmalarınıza kurumsal çözümler. Web Tasarım - SEO - Grafik Reklam Tasarım
Son Konulara
Blogger tarafından desteklenmektedir.

Bağırsakların Beyin ile ilişkisi

Posted On 21 Kasım 2019 Perşembe

Bağırsakların Beyin ile ilişkisi Nedir?

Bağırsakların Beyin ile ilişkisi Nedir?
Son yıllarda bolca duyduğunuz ikinci beynimiz bağırsak sözlerinde demek istediğimiz şey nedir? Nasıl oluyor da besinlerin sindiriminde görevli olan bağırsaklar beynimiz gibi iş görebiliyor? Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz konu ile ilgili bilgiler verdi. Bağırsaklar artık ikincil bir beyin olarak görülmektedir. Beynimizde 80 milyar sinir hücresi var iken bağırsaktaki sinir hücresi sayısının 500 milyon olduğu kabul edilmektedir.
Bağırsak ile beyin arasındaki iletişim birkaç farklı yoldan çift yönlü olarak sağlanır. Bağırsakta üretilen hormonlar, bağışıklık hücreleri, mikrobiota, mikrobiotanın ürünleri ve beyinden bağırsağa gelen vagus isimli sinir iki organ arasındaki başlıca iletişim yollarıdır. Buradan anladığımız iki organ arasında çift yönlü bir iletişim aracı olduğunu biliyoruz yani beyin ve bağırsaklar arasında güçlü bir bağlantı var. Bağırsaktaki bariyerin bozulması ve bağırsak geçirgenliğinin artışı bu gün nörolojik hastalıkları, otizm, dikkat eksikliği, hassas bağırsak sendromu, astım, multipl skleroz, depresyon, anskiyete, Parkinson, Alzheimer hastalığı gibi pek çok hastalığın temelin yer aldığı ileri sürülmektedir.
Bağırsakların Beyin ile ilişkisi Nedir?
Mutluluk bağırsaklarda çünkü;
Ruh hali, depresyon ve saldırganlık durumunun kontrol edilmesinde görev yapan Serotonin beyin-barsak mikrobiota aksında önemli bir sinyal molekülüdür. Mukozal serotonin bağırsak geçirgenliğinin ayarlanmasında doğrudan rolü olduğu gösterilmiştir. Tüm vücutta üretilen serotonin büyük çoğunluğu (%95) bağırsakta, çok azı (% 5) beyinde üretilir. Bu nedenlerle bağırsak sağlığı beyin sağlığı kadar önemli, dengeli beslenmeyi, düzenli fiziksel aktivite yapmayı, mevsim sebze ve meyvelerini tüketmeyi ve faydalı besinleri probiyotik , probiyotik dediğimiz fermente besinleri tüketmeyi ihmal etmeyin.
--
---
Akblog.NET

4 yorum

 1. Bağırsakların Beyin ile ilişkisi Nedir? Konusunu anlatmaya çalıştık sizlere bu konumuzda.

  YanıtlaSil
 2. https://www.akblog.net/2019/11/bagrsaklarn-beyin-ile-iliskisi.html
  Konumuzun kaynak linki verelim.

  YanıtlaSil
 3. Bağırsaklar vücudumuzun yaşam kaynaklarından en önemli işlevleri goten uzuvlardır.

  YanıtlaSil
 4. Sağlık önemlidir. Başınıza gelmedikçe sağlık sorunu.... Asla kıymetini bilemeyeceksiniz. Vallahi bilemezsiniz değerini. Insanoğlu nankördür.

  YanıtlaSil

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.

/

İletişim Bilgilerimiz

Yakuplu Mah. Beylikdüzü / İstanbul | Türkiye
+90 505 025 1428
Pazartesi - Cuma (09:00 - 18:00)

İletişim Formu

Ad Soyad

E-posta

Mesaj

© SEO Bilişim İnternet Hizmetleri - Akblog.NET 2007-2019