MWN9LGx8LGF4NWZcMqR5NWVdLTcsynIkynwbzD1c

İlk Türk denizcisi kimdir

İlk Türk denizcisi kimdir? Cevap Çaka Bey

Ak Blog SEO
4349759590016280108

İlk Türk denizcisi kimdir

27 Aralık 2019 Cuma

İlk Türk denizcisi kimdir?

Çaka Bey
Bir çoğumuzun cevabını belki de bilmediği ilk Türk denizci kimdir sorusu ile sizlere bu konumuzda cevap vermeye çalıştık. Şahsen kendi adıma konuşmak gerekir ise ilkokul dönemlerinde bana ilk Türk denizcisinin Piri Reis olduğu söylenmişti. Hatta sizlere acı bir anlamı anlatmak isterim. Üniversitede öğrencilik yıllarında, girmiş olduğum bir mülâkat sınavında bana ilk Türk denizcisinin kim olduğu sordukları zaman maalesef ama maalesef üzülerek belirtmek istiyorum. Piri Reis cevabını vermiştim. Halbuki ilkokul dönemlerinde hocalarımdan öğrendiğim cevap olarak bana Piri Reis'in ilk Türk denizci olduğunu söylemişlerdi. Neyse ki artık doğru cevabı biliyorum.

İlk Türk denizcisi Çaka Bey'dir. Çaka Bey İzmir çevresinde bir beylik kurarak donanma oluştur­muştur. Venedik, Ceneviz ve Bizansla savaş­mıştır. Çaka Bey, Anadolu Selçuklu hükümdarı I. Kılıç Arslan tarafından zehirlenerek öldürülmüş­tür.
• Anadolu Selçukluları denizciliğe önem vermiş­lerdir. Sinop ve Alanya'da tersaneler kurmuşlar­dır.
• Anadolu beylikleri zamanında denizcilik daha da gelişmiştir. Aydınoğulları, Menteşeoğulları, Karesioğulları, Saruhanoğulları ve Candaroğulları beylikleri denizcilikle uğraşmışlardır.


--
---
Akblog.NET
Ak Blog SEO - Google SEO Eğitimleri Dokümanları
 1. İlk Türk denizcisi Çaka Bey'dir. .

  YanıtlayınSil
 2. Çaka Bey İzmir çevresinde bir beylik kurarak donanma oluştur­muştur. Venedik, Ceneviz ve Bizansla savaş­mıştır. Çaka Bey, Anadolu Selçuklu hükümdarı I. Kılıç Arslan tarafından zehirlenerek öldürülmüş­tür.

  YanıtlayınSil
 3. https://www.akblog.net/2019/12/ilk-turk-denizcisi-kimdir.html
  Konumuzun kaynak linki verelim.

  YanıtlayınSil
Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.
AK Blog SEO

Read. Think. Exercise (Oku. Düşün. Uygula.)

Whatsapp İletişim Formu×
Bilgileriniz
İstek Bilgileriniz
iletişime geç