MWN9LGx8LGF4NWZcMqR5NWVdLTcsynIkynwbzD1c

Zübeyde Hanım Kimdir

Zübeyde Hanım Kimdir Tarihçe-i Hayat

Ak Blog SEO
4349759590016280108

Zübeyde Hanım Kimdir

14 Ocak 2020 Salı

Zübeyde Hanım kimdir? 

Zübeyde Hanım ile ilgili sözler ve mesajlar burada!
Zübeyde Hanım Kimdir Tarihçe-i Hayat
Zübeyde Hanım ölüm yıldönümünde anılıyor... Zübeyde Hanım kimdir? sorusunun yanıtı yoğun bir şekilde araştırılıyor. Zübeyde Hanım ile ilgili sözlere haberimizin detaylarından ulaşabilirsiniz. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, İzmir'in topraklarına emanet ettiği annesi Zübeyde Hanım, vefatının 97'ncı yılında anılıyor. Büyük Önder Mustafa Kemal'in annesi Zübeyde Hanım, 1857'de Selanik yakınlarındaki Langaza'da dünyaya geldi. Sofuzade Feyzullah Ağa ile Ayşe Hanım'ın çocuğu olarak doğan bebeğe Farsça'da 'kasımpatı' anlamına gelen Zübeyde adı verildi. Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım hakkında merak edilenlere haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz. İşte tüm detaylar..
Zübeyde Hanım kimdir? sorusunun yanıtı merak ediliyor. Zübeyde Hanım ile ilgili sözler ve mesajlar bugünün araştırılan başlıklar arasında yer alıyor.  Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, İzmir'in topraklarına emanet ettiği annesi Zübeyde Hanım, vefatının 97'ncı yılında anılıyor.  Büyük Önder Mustafa Kemal'in annesi Zübeyde Hanım, 1857'de Selanik yakınlarındaki Langaza'da dünyaya geldi. Sofuzade Feyzullah Ağa ile Ayşe Hanım'ın çocuğu olarak doğan bebeğe Farsça'da "kasımpatı" anlamına gelen Zübeyde adı verildi. Büyük Önder Mustafa Kemal'in annesi Zübeyde Hanım'a dair merak edilenlerin tümünü sizler için derledik. İşte tüm merak edilenler..  

ZÜBEYDE HANIM KİMDİR? 

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, yaşama 97 yıl önce veda ettiği Latife Hanım Köşkü Anı Evi ve mezarı başında anılıyor. Büyük Önder Mustafa Kemal'in annesi Zübeyde Hanım, 1857'de Selanik yakınlarındaki Langaza'da dünyaya geldi. Sofuzade Feyzullah Ağa ile Ayşe Hanım'ın çocuğu olarak doğan bebeğe Farsça'da "kasımpatı" anlamına gelen Zübeyde adı verildi. Karaman'dan Rumeli'ye göç eden ve bu nedenle "Konyarlar" olarak anılan Yörük Türkmenlerinden bir aileye mensup olan Zübeyde Hanım, Selanik'te Gümrük Muhafaza Teşkilatında memur Ali Rıza Efendi ile evlendiğinde 14 yaşındaydı.
Selanik'te Yenikapı semtinde bir yaşam kuran çiftin Fatma, Ömer ve Ahmet isimleri verilen çocukları dünyaya geldi. Aile, çocuklarından önce Fatma'yı, Ali Rıza Efendi'nin Yunanistan sınırındaki Çayağzı adlı bölgeye tayininden sonra da Ömer ile Ahmet'i kaybetti. Mustafa 1881 yılında doğduktan sonra ailenin Makbule ve Naciye isimleri verilen çocukları dünyaya geldi. Naciye de küçük yaşta verem nedeniyle hayata veda etti.

ALİ RIZA EFENDİ'NİN VEFATI

Zübeyde Hanım henüz 30'lu yaşlarında, bazı kaynaklara göre 1886, bazı kaynaklara göre de 1888 yılında eşi Ali Rıza Efendi'yi de kaybetti. Genç yaşta küçük çocuklarla dul kalan Zübeyde Hanım, büyük zorluklar yaşadı.  Tapu kayıtları ve resmi belgelerin araştırılması sonucu Türk Tarih Kurumundan yayınlanan Vasilis Dimitriadis imzalı "Bir Evin Hikayesi" adlı kitapta ailenin yaşadığı ekonomik sıkıntılar şu sözlerle anlatıldı:
"Zübeyde Hanım'ın başka gelir kaynağı yoktu, bu yüzden küçük evde yaşayıp büyük evi de kiraya vermek suretiyle kendisinin ve çocuklarının masraflarını karşılamış olabilir."
Zübeyde Hanım ikinci evi satıp Pembe Evi kiraya verdikten sonra çocuklarını alarak bir süre için Langaza bölgesindeki Sarıyer köyünde oturan ağabeyi Hüseyin Efendi'nin yanına taşındı.
Mustafa Kemal ile kardeşi Makbule Hanım köyde yaşadıkları sürede tarla işlerinde çalıştı. Zübeyde Hanım, daha sonra oğlunu eğitimini sürdürmesi için annesi Ayşe Hanım'ın yanına gönderdi.

RAGIP BEY İLE EVLİLİĞİ

Ağabeyi Hüseyin Efendi'ye yük olmak istemeyen Zübeyde Hanım, ikinci evliliğini Selanik Gümrükler Başmüdürü Ragıp Bey ile yaptı. Zübeyde Hanım, Balkan Savaşı'ndan sonra Ragıp Bey'den ayrıldı, Osmanlı toprağı olmaktan çıkan Selanik'i terk edip kızı Makbule ile İstanbul'a göç etti. Milli Mücadele yıllarında Ankara'ya yerleşen Zübeyde Hanım, 1919 yılında Anadolu'ya çıkan oğlunu aylarca göremedi. Mustafa Kemal'e ancak 14 Haziran 1922'de Adapazarı'nda kavuşabilen Zübeyde Hanım, onun yanına Ankara'ya yerleşti. Ankara'nın sert hava koşulları nedeniyle hastalanan Zübeyde Hanım, hem tedavi hem de müstakbel gelini Latife Hanım'ı görmek için İzmir'e gitti.

Karşıyaka ilçesine geldiğinde felç hastası olan ve görme yetisini kaybeden Zübeyde Hanım, sonradan anı evi haline getirilen Latife Hanım Köşkü'nde 28 gün sonra, yani 14 Ocak 1923'te 66 yaşındayken hayatını kaybetti.

Zübeyde Hanım için sandukalı ve uzun hitabeli mezar yapımına Mustafa Kemal Paşa'nın "İzmir'in bir taşı yeter" diyerek karşı çıktığı biliniyor.

İzmir Belediyesi tarafından 1940 yılında son şekli verilen Karşıyaka'daki kabir, her yıl Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesini anmak isteyenlerle dolup taşıyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, her yıl 14 Ocak'ta mezarının başında anılıyor. 

ZÜBEYDE HANIM İLE İLGİLİ SÖZLER VE MESAJLAR BURADA! 

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün değerli annesi Zübeyde Hanım’ı vefatının yıldönümünde sevgi ve saygıyla anıyoruz. 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı 97. ölüm yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ‘ı vefatının yıl dönümünde rahmet ve fatihalarla anıyorum.
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Çanakkale Savaşları’na giderken de, Milli Mücadeleye giderken de kulübümüze emanet ettiği kıymetli annesi Zübeyde Hanım’ı vefatının 97. yılında saygı, minnet ve rahmet ile anıyoruz. 
Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi  Zübeyde Hanım  ruhun şad olsun, vatan sana, O büyük komutana minnettar..
Görselin üzerine tıklayarak daha büyük formatta görme şansınız vardır. 
Zübeyde Hanım kimdir
--
---
Akblog.NET
Etiketler
Ak Blog SEO - Google SEO Eğitimleri Dokümanları
Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.
AK Blog SEO

Read. Think. Exercise (Oku. Düşün. Uygula.)

Whatsapp İletişim Formu×
Bilgileriniz
İstek Bilgileriniz
iletişime geç