MWN9LGx8LGF4NWZcMqR5NWVdLTcsynIkynwbzD1c

Kolon Kanseri Belirtileri

Kolon Kanseri Belirtileri Gerçekleri üzerine bilgiler vermeye çalıştık. Kamu Ha…

Ak Blog SEO
4349759590016280108

Kolon Kanseri Belirtileri

4 Mayıs 2020 Pazartesi

Kolon Kanseri Belirtileri Gerçekleri

Kolon kanserinde ürküten rakam: Her yıl 609 bin kişi hayatını kaybediyor.
Kolon Kanseri Belirtileri Gerçekleri
Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Demirtürk, kolon kanserinde genetik faktörlerin etkili olduğuna dikkat çekerek, görülme sıklığının endüstrileşme ve şehirleşmeye bağlı olarak artığını söyledi. Prof. Dr. Demirtürk, “Dünyada her yıl 1 milyon 235 bin kişiye kolon kanseri tanısı konuluyor ve 609 bin hasta hayatını kaybediyor” dedi. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Demirtürk, 1-31 Mart Dünya Kolon Kanseri Farkındalık Ayı sebebiyle değerlendirmelerde bulundu. Kolon kanseri erken teşhis edildiğinde olumlu sonuçlar aldıklarını belirten Prof. Dr. Demirtürk, ileri evrede ölümcül seyreden bir kanser türü olduğuna dikkat çekti.
'Kolon kanseri belirti vermeyebilir'
Kolon Kanseri Belirtileri Gerçekleri
Kolon kanserinin genlerde meydana gelen genetik değişiklikler, beslenme alışkanlıkları, kilo ve çevresel faktörlerle oluşabildiğini aktaran Prof. Dr. Levent Demirtürk, hastalığın belirtilerinin kişiden kişiye değişeceğini söyleyerek, “Karında huzursuzluk, karın ağrısı, dışkılama alışkanlığında değişiklik, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk, kanama, bağırsak tıkanması, bağırsak delinmesi, demir eksikliği anemisi gibi belirtiler olduğunda mutlaka doktora başvurmak gerekiyor” diye konuştu.
Kanserlerin oluşma yerlerinin de önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Demirtürk, makat bölgesine yakın veya bağırsağın sol tarafına yerleşen kanserlerin belirtilerinin daha erken görülebildiğini dile getirdi.

En sık görülen üçüncü kanser türü

Kolon Kanseri Belirtileri Gerçekleri
Erkeklerde en sık görülen 3’üncü kanser türü olduğunu söyleyen Prof. Dr. Demirtürk, “Kolon kanseri görülme sıklığı endüstrileşme ve şehirleşme ile artış gösterir.
Dünyada her yıl 1 milyon 235 bin kolon kanseri tanısı konulur ve yılda 609 bin kişiyi bu hastalıktan dolayı kaybedilir.
Kadınlarda göğüs kanserinden sonra en sık görülen 2’nci kanserdir. Avrupa’da ise her iki cinsiyette en sık görülen üçüncü kanser türüdür” dedi.
Obez kişiler risk altında
Kolon Kanseri Belirtileri Gerçekleri
50 yaşından itibaren ve yaş ilerledikçe kalın bağırsak kanserinin görülme sıklığının arttığını söyleyen Prof. Dr. Levent Demirtürk, “İltihaplı bağırsak hastalığı geçiren, bağırsağında kanser öncüsü polip bulunan, ailesinde kolon kanseri öyküsü olan, hareketsiz yaşam süren, kırmızı ile işlenmiş eti, katı ve trans yağları çok tüketen, meyve, sebze ve lifli gıdalardan fakir beslenen, kömürle doğrudan temas ederek pişen gıdaları tercih eden ve aşırı kilolu kişiler risk altında.Birinci derece akrabasında kalın barsak kanseri 65 yaşından daha genç saptanmışsa (anne,baba,kardeşler) 40 yaşından itibaren, 65 yaşından sonra saptanmışsa 50 yaşından itibaren, birinci derece akrabasında kolon kanseri olmayan ve şüpheli şikâyetleri de bulunmayan sağlıklı bireylerin de 50 yaşından itibaren 10 yılda bir kolonoskopi tetkiki yaptırmaları gerekiyor” diye konuştu.
Kolon Kanseri Belirtileri Gerçekleri

---
Akblog.NET
Ak Blog SEO - Google SEO Eğitimleri Dokümanları
Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.
AK Blog SEO

Read. Think. Exercise (Oku. Düşün. Uygula.)

Whatsapp İletişim Formu×
Bilgileriniz
İstek Bilgileriniz
iletişime geç