MWN9LGx8LGF4NWZcMqR5NWVdLTcsynIkynwbzD1c

İstanbul Adalar Nerede Nasıl Gidilir

İstanbul Adalar Nerede Nasıl Gidilir? Adalar Hakkında Bilgi.

Ak Blog SEO
4349759590016280108

İstanbul Adalar Nerede Nasıl Gidilir

14 Haziran 2020 Pazar

İstanbul Adalar Nerede Nasıl Gidilir?

İstanbul Adalar Nerede Adalara Nasıl Gidilir
İstanbul Adalar
Bu konumuzda sizlere İstanbul'a ait Adalar hakkında bilgi vereceğiz. Konuyla ilgili aklınıza takılabilecek her türlü sorunuzun cevabı makalemizde olacağından emin olabilirsiniz. Yinede belirtmekte fayda olacağını düşünerek, konuyla ilgili aklınıza takılan farklı sorularınızın olması durumda yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Adalara Nerededir? Adalar İstanbul'un Neresinde Yer Alır?

Özet olarak sizlere bilgi verecek olursak: Adalar, İstanbul’un, Marmara Denizi’nin kuzeydoğusunda ve Kocaeli Yarımadası’nın Bostancı’dan Kartal’a kadar uzanan güney kıyıları karşısında yer alan adalardan oluşan ilçedir diyebiliriz.

İstanbul’da kaç tane Ada var?

İstanbul Adalarına baktığımızda 9 Adet irili ufaklı adalardan oluşmaktadır. Adalar ile ilgili isimleri size aşağıda listeledik.

İstanbul Adalar isimleri

 1. Büyükada,
 2. Heybeliada,
 3. Burgazadası,
 4. Kınalıada,
 5. Sedefadası,
 6. Sivriada,
 7. Yassıada,
 8. Kaşık Adası,
 9. Tavşan Adası.

 İstanbul Adalar Nüfusu Kaçtır Nedir? Adalar Hakkında Bütün Bilgiler

Adalar İlçesinin merkezi Büyükada olup, ilçe 5 mahalleden oluşmaktadır; Büyükada’daki Maden ve Nizam mahalleleri, Kınalıada, Burgazadası, Heybeliada. 2013 ADNKS  (Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi) verilerine göre nüfusu 16.166’dır.

Heybeli Ada Hakkında Bilgi

Heybeliada, İstanbul Prens Adalarının en yeşil adasıdır. Eski adı Yunanca bakır anlamına gelen Halki’dir. En yükseği 140 metreye yaklaşan dört tepesi vardır. Heybeli yaz-kış nüfusunun en kalabalık, gidiş-gelişin en yoğun olduğu ikinci adadır. İskeleden inilince solda Deniz Lisesi ve ona bağlı binalar uzanır. Bu binaların arasından geçilerek arkada, Çam Limanı tarafında, şu an faliyeti olmayan Sanatoryum’a gidilir.

İstanbul Burgaz Adası Hakkında Bilgi

Burgaz Adası, ; İstanbul (Prens) Adaları’nın büyüklük olarak üçüncüsüdür. Yuvarlak biçimdedir ve genişliği yaklaşık 2 kilometredir. Ada üzerindeki tek tepe Bayrak Tepe’dir. Ada (bir kısmı 2003’te yanmış olan) bir kızılçam ormanıyla kaplıdır.

İstanbul Kınalıada Hakkında Bilgi

Kınalıada, Prens Adaları diye bilinen ada topluluğunun meskûn olanlarının içinde İstanbul’a en yakın adadır. Belki de bu yüzden, Bizans döneminde ada sürgünlerinin çoğu buraya getirilmiştir. Bu sürgünlerin en önemlisi Romen Diyojen’dir. Eski adı Proti’dir.

İstanbul Sedef Adası Hakkında Bilgi

Sedef Adası, İstanbul’da bulunan Adalar’ın yerleşime açık olan en küçük adası.
İdari bakımdan Büyükada Maden Mahallesi muhtarlığına bağlıdır. 1.300 x 1.100 metre büyüklüğündedir. Üzerindeki bitki örtüsü uzaktan bakıldığında sedefe benzetildiği için Sedefadası adı verilmiştir. Eskiden tavşanı bol olduğu için Tavşanadası adı da kullanılmıştır. Eski adı Terebinthos’tur. Adanın arka tarafından yerleşik olmayan Tavşan (Balıkçı) Adası ve Büyükada görünebilir.

İstanbul Yassı ada Hakkında Bilgi

Yassıada, Marmara Denizi’nde İstanbul’a yakın küçük bir ada. Biri sivri, diğeri yassı görünümlü olan, birbirine yakın iki metruk adadan yassı olanıdır. Eni 185, boyu 740 metre, yüzölçümü 18.3 hektar olan adanın arazisi düzdür, ancak sahilleri genellikle denize dik olarak iner. Sivriada’ya 0.9, Burgaz Adası’na 2.67 ve Kadıköy’e (Fenerbahçe Adası) 6.27 deniz mili uzaklıktadır.

İstanbul Sivri Ada Hakkında Bilgi

Sivriada, Marmara Denizi’nde, Hayırsızadalar’ın İstanbul’a en yakın, Adalar’a en uzak ve en batıda olanıdır. Piramide benzeyen sivri bir kayalıktan oluştuğu için Sivriada diye tanınır. Eski adı, yine “Sivri” anlamına gelen Oxia’dır. Çok küçük bir ada olan ve denizden çıkan bir dağın sivri ucu olan Sivriada’nın zirvesinin deniz seviyesinden yüksekliği 90 metredir. Kendisine en yakın ada olan Yassıada’ya 1,7 km, İstanbul sahiline (Fenerbahçe Burnu) 11 km uzaklıktadır.

İstanbul Tavşan Adası Hakkında Bilgi

Tavşan Adası ya da Balıkçı Adası; Marmara Denizi’nde yer alan Prens adalarının bir üyesisir. Büyükada’nın 2 km kadar güneyinde, eni boyu 90 m olan, ağaçsız, çıplak bir kara parçasıdır. Adada hem küçüklüğü hem de çoraklığı sebebiyle yerleşim yeri yoktur.
--
---
Akblog.NET
Etiketler
Ak Blog SEO - Google SEO Eğitimleri Dokümanları
 1. İstanbul Adalar Nerede Nasıl Gidilir konumuz ile ilgili detaylıca bilgiler vermeye çalıştık.

  YanıtlayınSil
 2. Konumuzda da belirtildiği gibi.
  İstanbul Adalar isimleri
  Büyükada,
  Heybeliada,
  Burgazadası,
  Kınalıada,
  Sedefadası,
  Sivriada,
  Yassıada,
  Kaşık Adası,
  Tavşan Adası olmak üzere 9 adadan oluşmaktadır İstanbul Adaları

  YanıtlayınSil
 3. İstanbul'da yaşayanlar için güzel ve nezih tatil mekanlarından biridir.
  Tavsiye ederim.
  Murat ULUSOY

  YanıtlayınSil
Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.
AK Blog SEO

Read. Think. Exercise (Oku. Düşün. Uygula.)

Whatsapp İletişim Formu×
Bilgileriniz
İstek Bilgileriniz
iletişime geç