MWN9LGx8LGF4NWZcMqR5NWVdLTcsynIkynwbzD1c

Menisküs Nedir Belirtileri Nelerdir

Menisküs belirtileri nedir menisküs tedavisi nasıl olmalı?

Ak Blog SEO
4349759590016280108

Menisküs Nedir Belirtileri Nelerdir

13 Ekim 2020 Salı

Menisküs Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Sizlere bu konumuzda özet olarak menisküse dair temel bilgiler verelim dedik.
Menisküs Nedir Menisküs Tadavisi Nasıl Olur?
Menisküs Tedavisi Nasıl Olmalı 


Menisküs Yırtığı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.

https://www.akblog.net/2020/10/meniskus-yirtiklari.html

Menisküs diz üstü ve altı arasındaki kıkırdak dokudan oluşmuş bir yapıdır. Doku iki ana bacak kemiğinin buluştuğu yerde bulunur. Menisküs birçok sebep ile oluşabilmektedir. Mesela bir trafik kazası sonrası diz bölgesine alınmış darbe menisküs oluşumunun ilk belirtileri olur. Herhangi bir sebep ile diz üstü düşmelerde de menisküs kendini gösterebilir.
Futbolcularda çok sık görülen dize gelen tekme sonucu oluşabilir. 
Bir de bazen şekilsiz bir şekilde ayak yerde sabit durur iken vücudun ters dönmesi sonucu menisküs yırtığı oluşabilir. Yaşlılık dönemlerinde de dize alınan darbeler sonrası menisküs oldukça fazla görülür. Hastalık kendini genellikle yürüme zorlukları ve dizde ağrı ile gösterir. Bu menisküsün en önemli belirtileridir.
Diz içinde sıvı birikmesi de bir başka belirti olarak kendini gösterir. Bazı hallerde dizde takılma ve şişme gibi durumlarda hastalığın belirtileri arasında yer alır. Menisküs de ilk teşhis çok önemlidir. Ne kadar erken teşhis edilirse o denli kolay tedavi edilir. O neden ile yukarıda belirttiğim belirtiler oluşursa hemen doktora gidiniz.

Özet olarak MENİSKÜS NEDİR?

Genel olarak futbolcularda görülen ve birçok insanın korkulu rüyası olan menisküs, dizin eklem kısmında buluna C şeklindeki bir yapıdır. Biri iç diğeri dış olmak üzere her dizde ikişer tane menisküs bulunur. Menisküs dizin stabilitesini sağlayan ve süspansiyon yaparak kıkırdak yaralanmasını engelleyen dizin önemli bir yapısıdır.

MENİSKÜS YIRTIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Menisküs yırtığı nasıl anlaşılır sorusu vatandaşlar tarafından internet üzerinden araştırılıyor. Menisküs yırtıklarında ve zedelenmelerinde ilk bulgu ağrıdır. Ağrı genellikle diz kırma hareketlerinde (merdiven inip çıkma, tuvalet kullanımı, namaz kılma) kendini belli ederken düz yolda yürümede bulgu vermeyebilir. Yırtığın boyutlarına göre dizde kilitlenme, takılma, klick sesi gibi şikayetler olurken dizde şişlik te eşlik edebilir. Menisküs belirtileri sıralamak gerekirse;
 • Merdiven inip çıkma, tuvalet kullanımı ve namaz kılma gibi diz kırma hareketleri sırasında belirginleşen ağrı.
 • Dizde şişme veya sertlik.
 • Dizi düzleştirmede zorluk.
 • Hareket halinde dizde kilitlenme takılma hissi.
 • Yürüyüş sırasında diz ekleminin iç veya dış kısmında batıcı ağrı.
 • Menisküs yaralanması olan hastalar genellikle diz ekleminde ağrı, şişlik, kilitlenme şikayetiyle polikliniğe başvuruyorlar.
Muayenesi yapılan hastalarda menisküs ve beraberinde ek yaralanma şüphesi varsa bunu tespit etmek amacıyla MRI tetkiki isteniyor. Diz eklemini eklem içi ve dışı bağlar (ön arka çapraz bağ/ iç dış yan bağ), menisküsler ve kas dokuları destekler. Günlük ve spor aktivitelerinde önemli role sahip olan diz ekleminde yaralanmalar sıkça karşımıza çıkabiliyor. Kemik, bağ ve menisküs yaralanmaları tek başına olabileceği gibi birlikte de olabilir.

-- 
---
Akblog.NET
Ak Blog SEO - Google SEO Eğitimleri Dokümanları


 1. Menisküs belirtileri sıralamak gerekirse;
  Merdiven inip çıkma, tuvalet kullanımı ve namaz kılma gibi diz kırma hareketleri sırasında belirginleşen ağrı.
  Dizde şişme veya sertlik.
  Dizi düzleştirmede zorluk.
  Hareket halinde dizde kilitlenme takılma hissi.
  Yürüyüş sırasında diz ekleminin iç veya dış kısmında batıcı ağrı.
  Menisküs yaralanması olan hastalar genellikle diz ekleminde ağrı, şişlik, kilitlenme şikayetiyle polikliniğe başvuruyorlar.

  YanıtlaSil
 2. Menisküs diz üstü ve altı arasındaki kıkırdak dokudan oluşmuş bir yapıdır. Doku iki ana bacak kemiğinin buluştuğu yerde bulunur. Menisküs birçok sebep ile oluşabilmektedir. Mesela bir trafik kazası sonrası diz bölgesine alınmış darbe menisküs oluşumunun ilk belirtileri olur. Herhangi bir sebep ile diz üstü düşmelerde de menisküs kendini gösterebilir.

  YanıtlaSil
Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.
AK Blog SEO

Read. Think. Exercise (Oku. Düşün. Uygula.)

Whatsapp İletişim Formu×
Bilgileriniz
İstek Bilgileriniz
iletişime geç