11 Kasım 2013 Pazartesi

Tüketici haklarında yeni dönem

Tüketici haklarında yeni dönem
tüketici kanunu iade şartları,tüketici kanunu hakları 2013 2014, tüketici kanunu tamir süresi kaç gün, tüketici kanunu ürün iadesi kaç gün, yeni tüketici kanunu şartları
Tüketici haklarında yeni dönem
Merhabalar sevgili arkadaşlar. Yeni Tüketici hakları Kanunu değişti.
Bildiğiniz her şeyi unutun.

Tüketicileri koruma adı altında birçok değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler son derece önemli olup herkesin bilmesi ve haklarını korumanız için yararlı bilgiler olduğunu düşünüyoruz.
Aklınıza takılanları yorum bölümünden yazabilirsiniz.
Yararlı olması dileğiyle.


Kaynak: Zaman.com.tr

Tüketicilere önemli haklar tanıyan yeni Tüketicileri Koruma Kanunu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edildi. Yeni düzenleme, kredi kartlarından konut satışına, banka kartları üyelik aidatlarından ayıplı malların iadesine, abonelik sözleşmelerinden reklamlara kadar pek çok alanda yenilikler getiriyor.
    1995 yılında çıkarılan ve 2003 yılında değişikliğe uğrayan Tüketicileri Koruma Kanunu, vatandaşların mağduriyetleri dikkate alınarak yenilendi. Temmuz ayında TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu’na kabul edilen ve yeni yasama yılında Genel Kurul’a gelen düzenleme, dün muhalefet partilerinin de desteğiyle Meclis’ten geçerek kanunlaştı.
    Yeni kanunda, mağduriyetler listesinin ilk sırasında yer alan ‘bankacılık faaliyetleri’ ile ilgili tüketici lehine önemli değişiklikler var. Buna göre, bankalar vatandaşa ‘üyelik aidatı’ olmayan kredi kartı imkânı da tanıyacak. Bu hizmeti vermeyen bankalara 5 milyon lira ceza verilecek. Kredi sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda, tüketiciden bu hesaba ilişkin herhangi bir ücret veya masraf talep edilemeyecek. Bu hesap, kredinin ödenmesiyle otomatik olarak kapanacak. Kredi verilmesi, sigorta yaptırılması şartına da bağlanmayacak. İhtiyaç kredisi kullanan tüketiciye, taksitli borcunu önceden toplu olarak kapatması durumunda yüzde 2’lik ‘indirim cezası’ uygulanamayacak. Konut kredilerinde ise bu oran 36 aylık vadeyi aşmayan borç için yüzde 1’e indirildi. Kredi çekiminde şartsız cayma süresi 14 gün olacak.
    Ayıplı mallara karşı 1 ay olan ihbar süresi 6 aya çıkıyor. Ayıplı malda sorumluluk satıcıda olacak, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile hizmetin ifası tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabi olacak. Eğer, ayıp veya kusur gizlenmiş ise zamanaşımı uygulanmayacak. Kanunla, taksitli satışta 7 gün içinde hiçbir mazeret göstermeden tüketiciye cayma hakkı tanınıyor. Ancak tüketici,  finansal kiralama işlemlerinde cayma hakkını kullanamayacak. Tüketiciye, ‘mesafeli sözleşme’ olarak adlandırılan internet üzerinden yapılan alışverişlerde ise 14 gün içinde gerekçe göstermeksizin sözleşmeden cayma hakkı tanınıyor.
    Kanun, maket üzerinden yapılan ve binlerce kişinin mağduriyetine sebep olan konut kampanyalarına yönelik de düzenlemeler içeriyor. Buna göre, tüketici ödemelerini banka üzerinden ve tarafların rızasıyla yapacak. Firmalar, konutu inşa etmeden tüketiciden ödeme alamayacak. Konut veya tatil amaçlı taşınmazların teslim tarihine kadar tüketiciye sözleşmeden dönme hakkı tanınacak. Yapı ruhsatı alınmadan da tüketicilerle ön ödemeli konut satış sözleşmesi yapılamayacak. Satıcının, ön ödemeli konut satışına başlamadan önce bina tamamlama sigortası yaptırması veya Bakanlıkça belirlenen diğer teminat veya şartları sağlaması zorunlu olacak. Tüketici, 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayabilecek. Ön ödemeli konut satışında devir veya teslim süresi, sözleşme tarihinden itibaren 36 ayı geçemeyecek.
    Bakanlık, tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla il merkezlerinde ve belirlenen ilçe merkezlerinde en az bir tüketici hakem heyeti oluşturacak. Değeri 2 bin liranın altında bulunan uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetlerine, 3 bin lira altında bulunan uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine; büyükşehir statüsünde bulunan illerde ise 2 bin lira ile 3 bin lira arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine başvuru zorunlu olacak. Bu değerlerin üzerindeki uyuşmazlıklar için tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılamayacak.

5 yorum:

 1. http://www.akblog.net/2013/11/tuketici-haklarnda-yeni-donem.html


  http://www.zaman.com.tr/multimedia_getGalleryPage.action?sectionId=2&type=foto&galleryId=141844&activePic=1

  YanıtlaSil
 2. dongdong31
  For our first game coach factory outlet test, we chose the multiplayer level,Jungle. coach outlet store online coach outlet As we michael kors outlt online sell up to 70% began walking to find enemies, we heard the crisp sounds that our own footsteps were Christian Louboutin Outlet Online Sale coach outlet coach outlet store online making on coach outlet coach outlet store online the leaves Michael Kors Outlet Online - 70% OFF - Michael Kors Online Store below us. michael kors outlet-michael kors outlet online We approached a teammate Canada Goose Jackets with Best Quality and Low Price fighting an enemy in front of him. Prepare the childrens. Take a few minutes coach factory outlet up 70% off Canada Goose Jackets with Best Quality and Low Price to wash the children's hands and faces (if they are small), comb their hair and, if necessary, change their clothes. They are little Christian Louboutin Outlet Online Sale treasures and he would like to see them playing the part. michael kors outlet online cheap michael kors handbags for sale

  You did it for this page, so we believe in you. Second, enjoy. michael kors outlet-michael kors outlet online cheap sale That all. In a small number of cases the eyes continue to be slightly red or swollen for more than a week, the eye drops will Cheap Uggs On Sale -Ugg Boots Sale Online Canada Goose Outlet Free Shipping All over the World help with this however. In a few cases there will be cloudy vision a few months after the treatment, this can be coach outlet coach outlet store online rectified easily michael kors outlet online cheap michael kors handbags for sale however without the need for further surgery. You should be given a contact number at the follow up consultation.

  YanıtlaSil

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.