AkblogAk SEO
Firmalarınıza kurumsal çözümler. Web Tasarım - SEO - Grafik Reklam Tasarım
Son Konulara
Blogger tarafından desteklenmektedir.

Sosyal Medyada Kurumsallaşma ve Zararlar

Posted On 17 Kasım 2012 Cumartesi

http://www.akblog.net/2012/11/sosyal-medyada-kurumsallasma-ve-zararlar.html
Sosyal Medya ve Grup Kavramı, Sosyal Medya Nedir, , sosyal medyada insanlık çırılçıplak, sosyal medyada en çok konuşulanlar, sosyal medyada örgütlenme, sosyal medyada mağdur isyanı, sosyal medyada marka yönetimi, sosyal medyada en çok konuşulan diziler, sosyal medyada siyasal pazarlama, sosyal medyada en çok konuşulan yerli diziler
Sosyal Medyada Kurumsallaşma ve Kurumsal İletişim

Üretim ve Hizmet sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar, ürünleri tanıtarak kar paylarını artırmak,müşteriden gelen talepleri elde etmek,kurumsal imaj ve marka değeri oluşturabilmek gibi amaçlarla,belirlediği hedef kitlesindeki bireyler ile iletişim halinde olmak isterler.Çünkü bu sayede yukarıda belirtilen amaçları yapmaları mümkündür.Buradan yola çıkarak kurumsal iletişim kavramına bir tanım yapacak olursak; Kurum&kuruluşların hedef kitleleriyle etkileşime geçmesi diye basit bir tanım yapabiliriz.
Günümüzde irili-ufaklı birçok kuruluşun kurumsal iletişim stratejisi ve bu konuda çalışmalar yapan uzmanları vardır.Birçok konuda olduğu gibi bu çalışmalar da teknoloji çağında olmanın verdiği imkanlardan faydalanmıştır ve faydalanacaktır da.Basın-Yayın organlarının gelişmesi,bilgisayar ve internet teknolojisinin ülkemizde ve tüm dünyada yaygınlaşması kurumsal iletişim çalışmalarının ana eksenini bu platformlara yönlendirmiştir. 


Kurumsal İletişimde Basın-Yayın organları ve İnternetin Yeri

Genel olarak yukarıda da bahsettiğimiz gibi,günümüzde kurumsal iletişimin odak noktasını Basın-Yayın organları ve İnternet oluşturmaktadır.Tüketiciler bir ürünü tercih ederken o ürün hakkında birçok bilgiyi elde etmek isterler.Firmalar ise bu bilgileri tüketicilere sunarken birçok yolu deneyebilir.Ancak en etkili yöntemler Tv-radyo reklamları ve internet uygulamalarıdır.Tv-Radyo reklamlarının de maliyetini göz önüne alacak olursak,kurumlar için en etkin ve maliyeti uygun olan kurumsal iletişim aracı hiç şüphesiz internettir.

İnternetin ülkemizde ortalama olarak 2 evden birine girmesi dolayısıyla,internet büyük bir müşteri havuzu haline gelmiştir.Bir internet uygulamasını bir tv reklamı ile karşılaştıracak olursak;

# TV reklamı anlıktır,internet uygulamaları ise süreklidir.
# TV reklamında reklamı gören kitle kısıtlıdır,ancak internet uygulamarında bu tip bir kısıtlama yoktur.
# TV reklamları maliyet olarak internete göre daha pahalıdır.
# Bu sebepler çoğaltılabilir ancak konumuzu dağıtmamak adına temel olarak belirtiyoruz.


Bu verileri değerlendirdiğimizde internetin kurumsal iletişimde hayati derecede önemli bir yere sahip olduğunu ve ihmal edilmemesi gerektiği sonucunu elde ediyoruz.

İnternette Kurumsal İletişim Ve Sosyal ağlar

Sosyal ağlar günümüz dünyasında hiç şüphesiz büyük bir öneme ve kullanım oranına sahip. Facebook,Twitter,FriendFeed gibi önde gelen sosyal ağlar,dünya çapında birçok ülke nüfusundan fazla sayıda üyeye sahip ve bu üye sayısının çok büyük bir bölümü sıklıkla bu ağları takip etmekte.Aynı zamanda sosyal ağların Yaş,cinsiyet,coğrafya gibi kriterlere göre ayrım yapabilmesi sayesinde etkin hedef kitlenin seçilmesi de mümkün.
Kurumsal iletişimde hedef kitlenin belirlenmesi ve onlarla iletişime geçilmesi prensibinin temel olduğunu göz önüne alırsak,sosyal ağlar bu hedef kitlenin belirlenmesi ve onlara ulaşılabilmesi açısından bir numaralı öneme sahiptir.
Bugün hemen her alanda faaliyet gösteren büyük şirketlerin sosyal ağ sayfaları vardır ve bu konuda profesyonel kişiler tarafından yönetilmektedir.Bu sayede kurumun yeni ürünleri,hizmetleri ve yaşanan gelişmeler istenilen hedef kitleye yalnızca saniyeler içerisinde ulaştırılabilmektedir.
Kurumsal iletişimde sosyal medyanın kullanımı öylesine bir önem kazanmıştır ki,aynı alanda hizmet gösteren kurumlar arasında sosyal medya sayfalarının büyüklüğü rekabet konusu olmuştur.Şimdi bir örnekle bunu ortaya koyacağız.Bu resimde Türkiye’de faaliyet gösteren 3 GSM operatörü olan Avea,Turkcell ve Vodafone firmalarının Facebook sayfalarının ekran görüntüsü var.Sayfaya ilk bakışta da görüldüğü gibi kurumların kampanyaları tanıtılıyor.
Bu rekabetin önemini anlamak için geçtiğimiz yıl Avea medya merkezi tarafından yayınlanan habere bakabilirsiniz: (http://www.aveamedyamerkezi.com/bulten/facebookda-en-begenilen-turk-markasi-avea-oldu.aspx)
Haberden de anlaşıldığı üzere facebook beğeni sayısı,gsm operatörleri arasında rekabet oluşturabilecek kadar önemli bir konu olmuştur.Dolayısıyla kurumsal iletişim adına büyük bir yer tutan sosyal ağlar,artık bir kolaylık olmanın yanında rekabet için zorunluluk haline gelmiştir.

Kurumsal iletişimde internet sadece kar amacı güden kuruluşlar tarafından kullanılmamaktadır. Devlet kurumları da sosyal ağlarla olmasa da kendi internet siteleri ve e-devlet uygulamarıyla kurumsal iletişimi gerçekleştirmektedir.
Örneğin;Cumhurbaşkanlığı,Başbakanlık,Genelkurmay Başkanlığı gibi kurumlar,kurumsal iletişim çalışmalarını birçok kez kendi internet siteleri vasıtasıyla gerçekleştirmektedir.Bu sayede kolay ve ucuz yoldan,anlık olarak milyonlara ulaşılabilmektedir.

Örnek:Başbakanlık tarafından gerçekleştirilen kurumsal iletişim çalışmalarına bir örnek:Resim basbakanlik.gov.tr ‘den örnek vermek maksadıyla alınmıştır.

Görüldüğü üzere tüm dünyada ve ülkemizde sayısı bir hayli çok olan kamu kurum&kuruluşları kurumsal iletişimin merkezine interneti,internette ise spesifik olarak sosyal ağları koymuş bulunmaktadır.Söz konusu olay artık bir imkan olmanın yanında bir zorunluluk haline gelmiştir.Kurumsal imaj ve iletişim denilince akla ilk gelen şey,sosyal ağ sayfası ve destek imkanlarıdır.

Bu konuda yapılaması gereken çalışmalar,kurumun geleceği ve etkinliği için asla ihmal edilmemeli ve profesyonel kişi ve kurumlarca yönetilmelidir.

Anlatım: BMNR arkadaşımıza aittir. Kendilerine teşekkür ederiz.

1 yorum

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.

/

İletişim Bilgilerimiz

Yakuplu Mah. Beylikdüzü / İstanbul | Türkiye
+90 505 025 1428
Pazartesi - Cuma (09:00 - 18:00)

İletişim Formu

Ad Soyad

E-posta

Mesaj

© SEO Bilişim İnternet Hizmetleri - Akblog.NET 2007-2019