AkblogAk SEO
Firmalarınıza kurumsal çözümler. Web Tasarım - SEO - Grafik Reklam Tasarım
Son Konulara
Blogger tarafından desteklenmektedir.

Finansal Kiralama Leasing Nedir

Posted On 3 Temmuz 2015 Cuma

Finansal Kiralama Leasing Nedir
http://www.akblog.net/2015/07/finansal-kiralama-leasing-nedir.html
FİNANSAL KİRALAMA (LEASING) NEDİR ?
finansal kiralama sözleşmesi nedir, finansal kiralama muhasebe kaydı, finansal kiralama kanunu, finansal kiralama ne demek, leasing ne demektir
Leasing (finansal kiralama), bir yatırım malının mülkiyeti leasing şirketinde kalarak belirlenen kiralar karşılığında kullanım hakkının kiracıya verilmesi ve sözleşmede belirtilen sözleşme süresi sonunda mülkiyetinin kiracıya geçmesini sağlayan bir finansman yöntemidir.
Leasing, yatırım mallarının satın alınması yerine, kiralanarak kullanılmasını sağlayarak firmaların işletme sermayelerini diğer ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılması ile verimliliğin ve karlılığın artmasında önemli rol üstlenir.
Leasing yoluyla satın alınacak mal, kiracı tarafından belirlenir. Leasing süresi boyunca mülkiyet leasing şirketinde kalırken, malın kullanım hakkı kiracıya aittir. Sözleşmeye uygun şekilde kira bedellerini ödeyen kiracıya sözleşme süresi sonunda malın mülkiyeti sembolik bir bedelle devredilir.
Leasing (Finansal Kiralama) Nedir?ikinci bir tanım:
Finansal Kiralama (Leasing), kiracı tarafından seçilen bir yatırım  malının mülkiyeti finansal kiralama şirketinde kalarak, belirlenen sözleşme süresive kiralar karşılığında kullanım hakkının kiracıyaverilmesini sağlayan bir finansman yöntemidir.

Finansal Kiralama(Leasing), yatırım mallarının satın alınması yerine, kiralanarak kullanılmasını sağlayarak firmaların işletme sermayelerini diğer ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılması ile verimliliğin ve karlılığın artmasında önemli rol üstlenir.
Kiralama süresi sonunda, söz konusu ekipmanın mülkiyeti kiralayan şirkete devredilir.
Operasyonel kiralama ise, hem kira süresi boyunca hem de kira dönemi sonunda mülkiyet operasyonel kiralama firmasında kalmakta ve kira bitiminde ekipman, operasyonel kiralama firmasına iade edilip anlaşma sona ermektedir. Kiracı firma, ekipmanın mülkiyetine sahip olmak yerine, ondan sağlayacağı faydaya sahip olmaktır.
Leasing, 13 Aralık 2012’de  yürürlüğe giren 6361 Sayılı Finansal Kiralama, Faktoring Ve Finansman Şirketleri Kanunu ile düzenlenmiştir.
Leasing’in amacı, bir malın kullanım hakkının mülkiyet hakkından ayrılarak tahsis edilmesi ve bu sayede yatırımcıyı peşin veya kısa vadeli finansman yükünden kurtarmaktır.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için önemlidir. Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.

/

İletişim Bilgilerimiz

Yakuplu Mah. Beylikdüzü / İstanbul | Türkiye
+90 505 025 1428
Pazartesi - Cuma (09:00 - 18:00)

İletişim Formu

Ad Soyad

E-posta

Mesaj

© SEO Bilişim İnternet Hizmetleri - Akblog.NET 2007-2019