MWN9LGx8LGF4NWZcMqR5NWVdLTcsynIkynwbzD1c

Sitemap Oluştur Nasıl olur

Ak Blog SEO
4349759590016280108

Sitemap Oluştur Nasıl olur

8 Haziran 2017 Perşembe

Sitemap Nedir? Neden ve Nasıl Oluşturulur?

Sitemap, adından da anlaşılacağı gibi web sitesi haritasıdır. Bu haritalar web sitesi içerisindeki sayfaları bilgileri ile beraber listeler. Bu haritaların temel amacı arama motorlarına site içerisinde bulunan sayfaları bildirmektir. Dinamik bir web sitesinde devamlı olarak yeni sayfalar oluştuğundan dolayı sitemap dosyası da dinamik olmalıdır. Sitemap dosyasını .xml veya .php gibi uzantılarla görebilirsiniz. Fakat dosya yapısı mutlaka XMLdir.Şimdi bu dosyanın içeriğinin nasıl olması gerektiğini inceleyelim;
Dosya <urlset> etiketi ile başlar ve biter. Dosya içerisindeki her bir URLin listelenmesi içinde <url> etiketi kullanılır. Url etiketi i&ccedil;erisinde o URLin bilgisi ile ilgili etiketler vardır. 
Bu etiketler ve anlamları;
loc: Buraya ilgili sayfanın URLsi yazılır.
lastmod: Buraya ilgili sayfanın güncellenme tarihi yazılır. Tarih formatı 2013-01-20 gibi olabilir.
changefreq: Buraya ilgili sayfanın ortama güncelleme aralıkları ile ilgili bilgi yazılır. never, yearly, monthly, weekly, daily, hourly tanımlarından biri kullanılmalıdır.
priority: Buraya ilgili sayfa için bir öncelik değeri verilir. 0.1 ile 1 arasında bir değer verilmelidir. Sitemap içerisindeki sayfaların taranma önceliğini bu verdiğiniz değere göre belirler.

Sitemap Dosyasını Nasıl Oluşturacağız?

Bu dosyayı tabi ki statik olarak oluşturmak sitenin güncellenme sıklığı oranında çok zordur. Dolayısıyla dinamik siteler için dinamik sitemap dosyaları olmalıdır. Yani siz yeni bir sayfa eklediğinizde sitemap dosyanız otomatik güncellenmelidir. Bu da sitenizin kullandığı alt yapı ile ilgili olarak kolaylıkla yapılabilir. Wordpress gibi hazır sistemlerde bunu kolaylıkla oluşturabileceğiniz araçlar bulunmaktadır. Ayrıca PHP dili ile yazılmış sistemlerin header kısımlarında dosya yapısını xml olarak belirlemek ve içeriği yukardaki gibi dinamik olarak ekrana yazdırmak işinizi görecektir.
Etiketler
Ak Blog SEO - Google SEO Eğitimleri Dokümanları
Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.
AK Blog SEO

Read. Think. Exercise (Oku. Düşün. Uygula.)

Whatsapp İletişim Formu×
Bilgileriniz
İstek Bilgileriniz
iletişime geç