MWN9LGx8LGF4NWZcMqR5NWVdLTcsynIkynwbzD1c

Warren Buffet'en 13 Taktik

Ak Blog SEO
4349759590016280108

Warren Buffet'en 13 Taktik

24 Haziran 2017 Cumartesi

Warren Buffet'en 13 Taktik

75 milyar USD servetiyle dünyanın en zengin 2. Adamı. 84 yaşında hala işine dans ederek giden bir adam. 
En çok mütevaziliğini seviyorum, dünyanın en büyük jet filosu şirketlerinden Jet Blue’nın sahibi olmasına rağmen özel bir jeti yok. 15-20 bin USD değerinde orta direkt bir Cadillac’ı var ve arabasını kendi kullanıyor, koruma ordusu yok. Çocuklarına büyük servet bırakmak istemiyor sadece 5 yılda bir 1’er milyon USD ayırıyor onlar için. (75 milyar USD servetin yanında devede kulak). Şimdiden servetinin %80’ini hayır kurumlarına bağışlamış bir adam. Parayı bir amaçdan ziyade araç haline getirmiş bir filozof Warren Buffett. Bu adamla ilgili yazılmış yüzlerce kitap var, ben adamı çok sevdiğimden birkaçını altını çizerek okudum. Sizin için, hakkında yazılmış kitaplardan derlediğim Warren Buffett Tavsiyeler’ini aşağıda bulabilirsiniz.

1. İhtiyacın olmayan şeyler satın alma

İhtiyacın olmayan şeyler satın alma
“Eğer ihtiyacınız olmayan şeyler satın alırsanız, çok geçmeden ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız.”.  Warren Buffett’in bu sözüne ekleyecek bir şey var mı sizce? Hele ki saçma sapan bir tüketim alışkanlığına teşvik eden bir dünyada.

2. Biriktirmeye alıştır kendini

Biriktirmeye alıştır kendini

“Harcadıktan sonra kalanı biriktirmeyin, birikimi kenara ayırdıktan sonra kalanı harcayın.”.  Warren Buffett, çocukluğundan beri bunu yapıyor. Şu an 84 yaşında. Bu kültüre sahip olan insanların kalıcı bir servete ulaştığını söylüyor kendisi.
3. Risk al ama…
Risk al ama…
Nehrin derinliğini iki ayağınızla birlikte ölçmeye kalkmayın.
Burada Warren Buffett her şeyini kaybedecek şekilde risk almamanın altını çiziyor. 75 milyar USD servete ulaşmak için defalarca risk aldığını hiç çekinmeden söylüyor, ancak hiç bir zaman kumar oynamadığını belirtiyor.
4. Ucuz insanları hayatından çıkart
Ucuz insanları hayatından çıkart
"Dürüstlük çok pahalı bir hediyedir, onu ucuz insanlardan beklemeyin.”
Uzun vadede kazandıracak şey “Dürüstlük” diyor Warren Buffett. Dürüstlüğün kıt kaynak olduğunu ve pahalı bir hediye olduğunu belirterek ucuz insanları hayatınızdan çıkartmayı tavsiye ediyor.

5. Bir insanın karakterini mi öğrenmek istiyorsun, ona para ver

Bir insanın karakterini mi öğrenmek istiyorsun, ona para ver
Bu sözü Almanlardan ödünç alıyor aslında Warren Buffett. Ve biraz da geliştiriyor.
“Para, insanın temel karakteristik özelliği neyse onu öne çıkarır. Görgüsüzsen, paran olduğunda da ‘milyarder bir görgüsüz’ olacaksın demektir.”

6. Başkaları korktuğunda aç gözlü ol

Başkaları korktuğunda aç gözlü ol
"Başkaları aç gözlü olduğunda kork ve geride dur, başkaları korktuğunda aç gözlü ol.”
Warren Buffett’ın en meşhur sözüdür bu. Yatırım felsefesini en iyi bu cümle özetler. Çünkü Warren Buffett borsa yükselirken hisse senedi almaz, düşerken alır. Ya da ekonomik kriz olduğunda şirket satın alır.

7. Ne alırsan al ucuza al.

Ne alırsan al ucuza al.
"Çorap da olsa, hisse senedi de olsa fiyatı düşerken satın alırım.” 
Warren Buffett’ın en önemli silahının bir şeyi satın alırken uygun fiyata aldığını kendisi hep belirtir. Bazı zamanlar der ki “Belki de bildiğim tek şey bu”

8. Anlamadığın hiç bir işe girme

Anlamadığın hiç bir işe girme
Warren Buffett hep bildiği konulara yatırım yapmıştır. Bir işi öğrenmenin çok zor olduğunu söyler her daim. Çoğu zaman yatırım dünyası tarafından teknoloji şirketlerine yatırım yapmadığı için geri kafalı olarak eleştirir. Eleştirilere tebessüm ederek mütevazi bir cevap verir: “Anlamıyorum teknolojiden, anlasam niye yatırım yapmayayım?” Bu arada 2000’li yıllardaki dot com balonunu önceden tahmin eden kişidir.

9. Ne yaparsan yap ama itibarını kaybetme

Ne yaparsan yap ama itibarını kaybetme. İtibar kazanmak 20 yıl sürer, kaybetmek  5 dakika!
Warren Buffett’ın sürekli ağzından düşürmediği bir sözü daha.

10. Kendinden daha iyi konumda olanlarla arkadaşlık et.

Kendinden daha iyi konumda olanlarla arkadaşlık et.
Çok sevdiğim bir söz var. “En yakın 5 arkadaşının ortalaması sensindir” diye. Warren Buffett da bu konuda şu sözü söylemiş:
Daima kendinden daha iyi konumdaki insanlarla birlikte olmak iyidir, senden daha iyi tavırlara sahip olan insanlarla vakit geçir. Zamanla onlara benzediğini göreceksin.”

11. İyi çalışanlara sahip olan bir şirket ol.

İyi çalışanlara sahip olan bir şirket ol.
“Bana iki şirket getirseler, birinde kötü bir iş ancak iyi çalışanlara sahip bir şirket, diğerinde ise süper bir iş ama vasat çalışanların olduğu bir şirket ben
1.’sini seçerim.”
Warren Buffett, burada iş modeli kötü bile olsa iyi insanlar o iş modelini ne yapıp ne edip doğru bir hale getirerek, işi başarıya sürükleyeceğine inanıyor.

12. Basit ol basit

Basit ol basit. Warren Buffet’ın bir şirkete yatırım yaparken 3 kriteri var; 1. Kriter: İyi çalışanlar, 2.Kriter: Değerinin altında bir paraya alım yapılması, 3. Kriter: İşin basitliği. Buradaki taktiği de şudur. İşi anlattığın zaman 7 yaşındaki bir kişinin de 77 yaşındaki kişinin de anlaması.

13. İşe dans ederek gitmiyorsanız o işi bırakın, yüksek ihtimal para kazanamayacak ve servet yaratamayacaksınız

İşe dans ederek gitmiyorsanız o işi bırakın, yüksek ihtimal para kazanamayacak ve servet yaratamayacaksınız
Bu çarpıcı söze ne yorum yapılabilinir ki, Warren Buffett noktayı koymuş.

---
Sponsor Bağlantılar
Istanbul ithalat - ithal Çin ürünleri
Etiketler
Ak Blog SEO - Google SEO Eğitimleri Dokümanları
Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.
AK Blog SEO

Read. Think. Exercise (Oku. Düşün. Uygula.)

Whatsapp İletişim Formu×
Bilgileriniz
İstek Bilgileriniz
iletişime geç