MWN9LGx8LGF4NWZcMqR5NWVdLTcsynIkynwbzD1c

2020 Asgari Ücret Ne Kadar Olur

2020 Asgari Ücret Ne Kadar Olur. Konusunu anlatmaya çalıştık sizlere bu konumuz…

Ak Blog SEO
4349759590016280108

2020 Asgari Ücret Ne Kadar Olur

19 Aralık 2019 Perşembe

2020 Asgari Ücret Ne Kadar Olur 

Asgari ücret görüşmelerinde sona yaklaşılıyor. İşçi temsilcilerinin ardından işveren temsilcilerinin de teklifi belli oldu. Peki, asgari ücret ne kadar kaç TL olacak? Son toplantı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yapılacak. Peki, 2019 asgari ücret tutarı ne kadar? İşte, merak edilen detaylar. Asgari ücret 2020 zam görüşmeleri devam ediyor. 
2020 Asgari Ücret Ne Kadar Olur
Görüşmeler devam ederken gözlerin çevrildiği nokta ise işveren ve işçi temsilcilerinin teklifleriydi. Geçtiğimiz günlerde TİSK’in ev sahipliğinde yapılan toplantının ardından işveren teklifleri de belli oldu. Peki, 2020 yılında asgari ücret ne kadar olacak;? İşte, merak edilen detaylar…

İKİNCİ TOPLANTIDA NELER OLDU?
Komisyonda işçiyi temsil eden Türk-İş 2 bin 500 TL’nin altında bir rakamı görüşmek istemediklerini ifade etmiş ve zam oranı talebini dile getirmişti. Üçüncü toplantı ise işvereni temsilen TİSK’in ev sahipliğinde gerçekleşti.

TİSK: BÜYÜK ARTIŞ İŞSİZLİĞİ ARTIRIR
Asgari ücrete yapılacak olan zammın işverene oluşturacağı maliyetin aşırı artması durumunda işverenin işçi çıkarımına gidebileceğini belirten TİSK bu nedenle büyük bir artışın olmamasını talep ediyor. Öte yandan işçiye sağlanan devlet desteğinin de artmasını isteyen TİSK 2020 asgari ücret tutarı ile ilgili talebini komisyonda iletti.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Komisyonun gerçekleştireceği dördüncü ve son toplantı ise Bakanlık’ta yapılacak. Aralık ayının son haftasında gerçekleştirilecek toplantının sonrasında 2020 yılı asgari ücret miktarı ve AGİ açıklanacak.

2020 ZAM ORANI NE KADAR OLACAK?
Konuyla ilgili Sabah Gazetesi Yazarı Faruk gelişmeleri kaleme aldı. Erdem’in yazısında yer alan detaylar şöyle; Aslında bu güne kadar yapılan asgari ücret artışlarına baktığımızda yaklaşık bir rakam tahmin etmek mümkün oluyor. Son 10 yıllık artışlara bakıldığında 2016'daki yüzde 30'luk artış dışında tüm zamlar bir önceki yılın enflasyonunun 2-5 puan üzerinde gerçekleşmiş durumda. Yeni Ekonomi Programı'nda ve Merkez Bankası'nın tahminlerinde 2019 yılının enflasyon oranının yüzde 12 civarında olması bekleniyor. Bu rakamdan yola çıkılınca asgari ücretteki artışın yüzde 15 civarında olacağı beklentisi oluşuyor.
Buna göre net asgari ücret 2.323 liraya ulaşıyor. Bunun üzerine pazarlıklarla yapılacak seyyanen artışların eklendiği düşünülürse 2.500 liralık net rakam da öngörülebilir. Tabi bu rakama ulaşmak için pazarlıkların sonucunu beklemek gerekiyor.


--
---
Akblog.NET
Ak Blog SEO - Google SEO Eğitimleri Dokümanları
  1. https://www.akblog.net/2019/12/2020-asgari-ucret-ne-kadar-olur.html

    YanıtlayınSil
  2. Asgari ücret konusunu anlattık sizlere bu konumuzda.

    YanıtlayınSil
Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.
AK Blog SEO

Read. Think. Exercise (Oku. Düşün. Uygula.)

Whatsapp İletişim Formu×
Bilgileriniz
İstek Bilgileriniz
iletişime geç