MWN9LGx8LGF4NWZcMqR5NWVdLTcsynIkynwbzD1c

Yurtdışı Emeklilik işleri Yapmak

Türkiye'de Yurtdışı Emeklilik işleri Nasıl Yapılır - Nasıl Emekli Olabiliri…

Ak Blog SEO
4349759590016280108

Yurtdışı Emeklilik işleri Yapmak

2 Mayıs 2020 Cumartesi

Türkiye'de Yurtdışı Emeklilik işleri Nasıl Yapılır?

Türkiye'de Yurtdışı Emeklilik işleri Nasıl Yapılır - Nasıl Emekli Olabilirim - Ak SEO Blog Net
Merhabalar. Sizlere soru cevap şeklinde Yurtdışı emeklilik üzerine bilgiler vermeye çalışacağız. Vereceğimiz bilgiler doğrultusunda aklınıza takılan başka soruların olması durumda yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Konuya dair ayrıca merak ettiğiniz farklı konuların olmasını istiyorsanız lütfen yazarak bizlere bildirin. Alanında uzman ekibimiz sorularınıza cevap vermeye hazır olduklarını belirterek her zaman sizlerin yanınızda olduğumuzun altını çizerek söylemek isteriz. 
Bir çoğu vatandaşımızın merak ettiği yurtdışı emeklilik işleri nasıl olmaktadır. Daha açık bir ifadeyle yurtdışında yaşayanların belli bir çalışma dönemi sonrasında Türkiye 'ye Yani ülkesine dönerek Türkiye 'de Emeklilik işleri nasıl yapılır? Yapmış olduğumuz güvenilir kaynaklardan elde ettiğimiz yurtdışı emeklilik üzerine yapmanız gereken tüm detay bilgiler konumuzda verilmiştir. 
Türkiye'de Yurtdışı Emeklilik işleri Nasıl Yapılır - Nasıl Emekli Olabilirim - Ak SEO Blog Net
Not: Konuyla ilgili alanında uzman Malî Müşavir Sinan Bey ile iletişim halinde olabilirsiniz. Konumuzun alt kısmında Sinan Bey'e ait iletişime geçirebileceğiniz bütün bilgiler mevcuttur. 
Yurt dışında yaşayıp Türkiye'de emekli olmak isteyenlere devlet hak tanıdı ve bugün avantajlı emekliliğin süresi doluyor. Yurt dışında yaşayanlar için borçlanarak emekli olmanın şartları değişti. Yeni uygulama 1 Ağustos’ta başlıyor ve prim ödeme gün sayısı, borçlanma miktarı artıyor. 31 Temmuz akşamına kadar başvuranlar ise eski sisteme göre emekli olma hakkını elde edecek.

1) Yurtdışı borçlanması 31 Temmuz tarihi neden çok önemli?
Türkiye'de Yurtdışı Emeklilik işleri Nasıl Yapılır - Nasıl Emekli Olabilirim - Ak SEO Blog Net
Evet arkadaşlar.  31 temmuz tarihin kadar başvuruyu yapanlar, yurtdışı borçlanmalarınızı eski sisteme göre yapabileceksiniz. Böylece hem daha düşük prim ödeme imkansız doğacak  ve hem de daha kısa sürede borçlanma şartlarından yararlanarak, emekli olabilirsiniz. 31 Temmuz tarihi emekli olmak isteyenler için dönüm noktası tarihî diyebiliriz aslında.  Lütfen buna dikkat ediniz. 

2) Farklı bir soru ise 31 Temmuz’dan önce borçlanma şartları nelerdi?
Türkiye'de Yurtdışı Emeklilik işleri Nasıl Yapılır - Nasıl Emekli Olabilirim - Ak SEO Blog Net
Bugün için yurtdışı borçlanması yapanlar SSK, Bağ-Kur üzerinden, yani istedikleri kurum üzerinden emeklilik hakkı elde edebiliyorlar. Borçlanma süresi ise, asgari borçlanma gün sayısı 3.600 ve 5.000 gün olarak gerçekleşiyor. Borçlanma tutarı ise bugün için, yani 31 Temmuz’a kadar asgari ücretin yüzde 32’si.

3) 31 Temmuz’a öncesine kadar başvuruyu yapanlar hangi haklardan yararlanacaktır?
Türkiye'de Yurtdışı Emeklilik işleri Nasıl Yapılır - Nasıl Emekli Olabilirim - Ak SEO Blog Net

Bu tarihe kadar yurtdışı borçlanması için başvuranlar eski sistem üzerinden borçlanarak, emekli olmaya hak kazanacak. SSK, diğer adıyla da 4/A üzerinden borçlanıp, emekli olabilecekler. Asgari borçlanma gün sayısı 3.600 gün ve 5.000 gün olacak. Ve en düşük asgari ücretin günlük yüzde 32’si üzerinden borçlanabilecekler. Buna göre de günlük 27.29 lira üzerinden borçlanma imkanları olacak. Bu da şu anlama geliyor, 3.600 gün üzerinden borçlanma yapacak olan bir gurbetçi vatandaşımız, 98.244 lira yatırarak, emekli olabilecek. Ya da 5.000 gün üzerinden borçlanacak bir gurbetçimiz 4) 31 Temmuz tarihine kadar başvurursa, 136.450 lira yatırarak, emeklilik hakkını elde edebilecek.

4) 1 Temmuz’dan sonra ne olacak?
1 Ağustos tarihinden itibaren yeni yasa uygulamaya görecek ve emeklilik yaşı, borçlanma süresi ve borçlanma için ödenecek tutarlar artacak.

5) Emekli olunacak kurum da değişiklik olacak mı?
Türkiye'de Yurtdışı Emeklilik işleri Nasıl Yapılır - Nasıl Emekli Olabilirim - Ak SEO Blog Net
1 Ağustos’tan itibaren emekli olunacak kurum tamamen değişiyor. 31 Temmuz’a kadar yurtdışı borçlanması yapanlar isterlerse SSK üzerinden emeklilik hakkına sahip olurlarken, 1 Ağustos’tan itibaren yeni yasa gereği Türkiye’de son defa tabi olduğu sigorta koluna bakılmaksızın, tümüyle Bağ-Kur, ya da bir başka adıyla 4/B sigorta kolu üzerinden emekli olabilecekler.

6) Yeni sistemde borçlanma süreleri değişecek mi?
Değişiyor. 1 Ağustos’tan sonra yurtdışı borçlanması için başvuranların emekli olmaya yetecek asgari borçlanma gün sayısı en az–kısmi aylık için- 5.400 güne çıkıyor. Tam aylık içinse borçlanma gün sayısı kadınlarda 7.200 gün, erkeklerde 9.000 güne çıkıyor.

7) 1 Ağustos’tan itibaren borçlanma tutarında değişiklik olacak mı?
Türkiye'de Yurtdışı Emeklilik işleri Nasıl Yapılır - Nasıl Emekli Olabilirim - Ak SEO Blog Net
Yeni çıkan kanuna göre yurtdışı borçlanması için başvuran gurbetçilerin borçlanma için ödeyecekleri tutar da artacak. 31 Temmuz’a kadar başvuranlar en düşük asgari ücretin yüzde 32’si üzerinden borçlanabilecekken, 1 Ağustos’tan sonra başvuranlar asgari ücretin günlük yüzde 45’i oranından borçlanacaklar. Buna göre borçlanma miktarı 27.29 liradan, 38.30 liraya çıkacak ve 11 liranın üzerinde artış olacak. Daha açık bir anlatımla 31 Temmuz’a kadar borçlanma yapacak olanlar 3.600 gün üzerinden borçlanıp, 98.244 lira yatırarak, emekli olabilecekken; 1 Ağustos’tan sonra borçlanacak olanlar 206.820 lira yatırarak, emekli olabilecekler.

8) Emekli aylıkları değişecek mi?
Emekli olacaklara ödenecek emekli aylığında kısmi bir azalma olacak.

9) Yurtdışı başlangıç süresinde farklılık var mı?
1 Ağustos’tan itibaren, yeni yasa gereği, yurtdışı başlangıç süreleri Türkiye’den başlangıç süresi sayılmayacak ve sigorta girişleri, artık SGK tarafından sigorta başlangıcı kabul edilmeyecek. Türkiye’de sigorta girişi olanlar ve olmayanlar farklı statüyle değerlendirilecek.

10) Eski sistemden yararlanıp, borçlanma yapmak için son süre nedir?
Yine kanun gereği 31 Temmuz akşamına kadar başvuranlar eski sistemden borçlanıp, emekli olabilecek; başvurmayanlar 1 Ağustos’tan itibaren yeni sistem üzerinden borçlanacak.

Kaynak:
Boğaziçi Müşavirlik, Hürriyet, Akblog.net, Eva AK

Alanında uzman müşavirlerden destek almanız sizler için daha güzel ve daha sağlıklı olacaktır.  Danışmanlık Hizmeti almanız,  Emeklilik üzerine en iyi şekilde bilgi almanızı sağlayacaktır.
Detay bilgi almak için aşağıda verilen iletişim bilgileri kullanabilirsiniz.


Boğaziçi Müşavirlik Sinan Pekdemirİletişim Bilgileri.
Telefon: (0212) 417 6 417
Cep:+90 546 558 5055
Mail: sinanpekdemir@bogazicimusavirlik.com
Web: https://bogazicimusavirlik.com
Web iletişim form: https://bogazicimusavirlik.com/iletisim/


--
---
Ak Blog SEO - Google SEO Eğitimleri Dokümanları
 1. Boğaziçi Müşavirlik | Sinan Pekdemir
  Telefon:+90 546 558 5055

  YanıtlayınSil
 2. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.
  Alanında uzman müşavirlerce destek verilecektir.

  YanıtlayınSil
 3. Uzun olmuş biraz konu ama muazzam bir içerik.
  Her detay var. Teşekkür ederiz.

  YanıtlayınSil
 4. Resmiye Kumru4 Mayıs 2020 23:42

  Peki avrupadaki (Hollanda) emekliliği nasıl yaparım. Türkiye 'de işlemlerimi halletti. Cevap lütfen.

  YanıtlayınSil
 5. Alettin Saysum21 Mayıs 2020 23:19

  Belçika da yaşıyorum. 24 yıldır. 23 yıldır sigortam burada yani belgium da var.
  Emeklilik için neler yapabilirim.
  Cevap verirseniz memnun olurum.

  YanıtlayınSil
 6. Almanya da yaşıyorum. Emeklilik için Türkiye 'de kimlerle görüşebiliriz?
  Cevap bekliyorum.
  Serhat

  YanıtlayınSil
Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.
AK Blog SEO

Read. Think. Exercise (Oku. Düşün. Uygula.)

Whatsapp İletişim Formu×
Bilgileriniz
İstek Bilgileriniz
iletişime geç