MWN9LGx8LGF4NWZcMqR5NWVdLTcsynIkynwbzD1c

Ayak mantarına ne iyi gelir

Ayak mantarına ne iyi gelir? Ayakta olan mantar nasıl geçer?

Ak Blog SEO
4349759590016280108

Ayak mantarına ne iyi gelir

24 Ağustos 2020 Pazartesi

Ayak mantarına ne iyi gelir? Ayakta olan mantar nasıl geçer? Ayak Mantarı çözüm önerileri.

Bu konumuzda sizlere "Ayak mantarı" hastalığı yaşayan arkadaşlarımıza yönelik sağlıklı bilgiler verelim dedik. Konuya dair sormak istediklerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Bilmeniz gereken bir diğer çok önemli husus ise öncelikle doktora görünmeniz. Daha profesyonel ve alanında uzman doktorlardan yardım almanız her şeyden çok önemli olduğunu söylememize gerek yoktur diye düşünüyorum. Sizlere yardımcı olabilmek adına açmış olduğumuz konumuzun yararınıza olacağını düşünerek paylaşımda bulunduk.
Ayak mantarına ne iyi gelir?
Ayak mantarına ne iyi gelir?
Ayak mantarı birçok kişide görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Ayak mantarı parmak aralarının kepeklenmesi ve kaşınmasıyla ortaya çıkar. Ayak mantarının belirtileri nelerdir, ayak mantarı nasıl geçer ve bitkisel olarak ne iyi gelir merak ediyorsanız haberimizi okumaya devam edin.
Ayak mantarı nemi ve sıcağı sever, nemli ve sıcak yerlerde hızla üreyen mantar, ayak mantarına sahip başka kişilerin eşyalarını kullanınca da bulaşır. Terlik, çorap, ayakkabı, havlu ve banyo zemini ayak mantarının hızla bulaşıcı olduğu yerlerdir. Ayak mantarı kaşıntı, pişik, kötü koku, kanlı yara ve iltihaplanma olarak görülebilir. ayak mantarına çözüm arıyorsanız ve ayak mantarı nasıl geçer sorularının cevaplarını merak ediyorsanız tam olarak doğru yerdesiniz.

Ayak mantarının etkileri nelerdir?

• Ayakta deri döküntüsüne neden olur
• Ayak kokusu yapar
• Karşı konulamaz kaşınmalar ile deride tahrişe neden olur
• Koku ve tahrişin yanı sıra alerjik reaksiyonlarda görülür.

Ayak mantarının nedenleri nedir?

• Ayağınızın çok terlemesi
• Uzun süreli ve sıkı ayakkabılar giymek
• Islak zemine ayak basmak
• Halka açık spor merkezlerini kullanmak
• Kalabalık havuz kullanımı
• Banyo sonrası ayaklarınızı ve parmak aralarını iyice kurulamamak
• Ortak pedikür setiyle pedikür yaptırmak

Ayak mantarı bulaşıcı mı?

Ayak mantarı hızlı bir şekilde bir ayaktan diğer ayağa ya da kişiden kişiye çok kısa sürede bulaşır. Hızlı bulaşması aile bireyleri arasında görülme olasılığını arttırır. Özellikle güzellik salonu, spor salonu, plaj, havuz, cami, yatılı okul gibi ortak alanların paylaşıldığı yerlerde görülür. Ayrıca ortak kullanılan ayakkabı, çorap, terlik, havlu gibi ürünler de ayak mantarının kolaylıkla bulaşmasını sağlar.
Ayak mantarına ne iyi gelir?
Ayak mantarına ne iyi gelir?

Bu sebeple sağlık açısından ayak mantarı enfeksiyonuna yakalanmamak için başkasına ait kişisel eşyaları kullanmamalısınız.

Ayakta mantarını önlemek için ne yapılır?

• Ayaklarınızı her gün yıkayın
• Çoraplarınızı her gün değiştirin
• Pamuklu ve teri emen çoraplar giymeye özen gösterin
• Ortak kullanılan ıslak zeminlere çıplak ayakla basmayın
• Aile bireylerinizle ortak terlik ve havlu gibi kişisel eşya kullanmayın
• Ayaklarınızı banyo yaştıktan sonra havlu veya saç kurutma makinesiyle iyice kurutun
• Uzun süreli ve sıkı ayakkabılar giymeyin
• Kendinize ait pedikür seti kullanın

Ayak mantarına evde çözüm önerileri:

Elma sirkesi - Ayak Mantarına Çözümü

Ayak mantarına ne iyi gelir?
Ayak mantarına ne iyi gelir?
Elma sirkesi asidik içeriği bakterileri öldürür. Bir kabın içerisine biraz su ve 1 fincan elma sirkesi ekleyip karıştırın ayaklarınızı bu suyun içerisinde bir süre bekletin.
Ayrıca elma sirkesini bir pamuğa döküp mantarlı bölgeye direk uygulayabilirsiniz. 1 saat kadar bekletip normal su ile durulayın.

Pirinç unu ve elma sirkesi - Ayak Mantarına Çözümü

Pirinç unu anti fungal özelliklere sahip olduğu için ayak mantarı tedavisinde etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Biraz pirinç unu ile elma sirkesi hamur kıvamına gelinceye dek karıştırın daha sonra tırnaklara uygulayın ve bir süre beklettikten sonra durulayın. 2 hafta boyunca düzenli uygulayın.

Karbonat - Ayak Mantarına Çözümü

Ayak mantarı için etkili özelliklere sahip karbonat içerdiği enzimler ile cilt yapısını besler ve yumuşatır. Yarım fincan suyun içerisine biraz karbonat ekleyip karıştırın. Mantarlı alana uygulayıp 10 dakika bekletin daha sonra ılık su ile durulayın. Her gün düzenli olarak yapmalısınız.

Kekik yağı ve zeytinyağı - Ayak Mantarına Çözümü

Ağrı giderici, anti bakteriyel, anti viral, antiseptik, anti fungal ve anti paraziter özelliklere sahip olan kekik yağını ayak mantarı tedavisinde uygulayabilirsiniz.
Birkaç damla kekik yağı ile biraz zeytinyağı karıştırın. Karışımı etkilenen alanlara uygulayın ve 1 saat bekletildikten sonra alan su ile durulayın.

Ağız gargarası ve beyaz sirke - Ayak Mantarına Çözümü

Ağız gargarası anti bakteriyel ve anti mikrobiyal özelliklere sahiptir. Beyaz sirke ve ağız gargarasını karıştırın elde edilen karışımı pamuk yardımıyla parmaklarınıza uygulayın yarım saat kadar bekletip ılık suyla durulayın. Etkili bir sonuç almak için haftada 2 kez yapabilirsiniz.

Sarımsak ve zeytinyağı - Ayak Mantarına Çözümü

Ayak mantarına ne iyi gelir?
Ayak mantarına ne iyi gelir?
Sarımsak antibiyotik özelliğinin yanı sıra anti bakteriyel özellikte içerir. Zeytinyağı içerisinde doğranmış sarımsak ekleyip kaynatın. Kaynayan karışımı süzün ve soğuması bekleyin. Soğuyan yağı pamuk yardımıyla mantarlı alana uygulayın bir süre sonra durulayın. Her gün düzenli olarak yapın.

Limon ve zeytinyağı - Ayak Mantarına Çözümü

Limon suyu ve zeytinyağı karışımı ayak mantarı için farklı bir çözüm yoludur. Eşit miktarda limon suyu ile zeytinyağı karıştırın ve elde edilen karışımı tırnaklara pamuk yardımı ile uygulayın. Karışımı tırnaklarda bir süre beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Lavanta yağı ve çay ağacı yağı - Ayak Mantarına Çözümü

Antiseptik özellikler içeren lavanta yağı mantar tedavisinde kullanılabilir, mantarın yayılmasını engeller ve etkilerini azaltır.
5 damla lavanta yağı ve 5 damla çay ağacı yağını karıştırıp bir pamuk yardımıyla tırnaklarınıza uygulayın yaklaşık 10 dakika kadar bekletip ılık su ile durulayın. Günde 3 kez yapabilirsiniz.

Portakal yağı ve üzüm çekirdeği yağı - Ayak Mantarına Çözümü

Hassas cilde sahip olanlar için üzüm çekirdeği yağı ile portakal yağı karıştırılarak kullanılabilir. Günde 2 ya da 3 kez uygulayın ve ılık su ile durulayın.

Beyaz sirke, çay ağacı yağı ve vicks - Ayak Mantarına Çözümü

Ayak mantarına ne iyi gelir?
Ayak mantarına ne iyi gelir?
Sabah ve akşam olmak üzere her gün beyaz sirke ve çay ağacı yağı karışımını mantarlı bölgeye uygulayabilirsiniz. Ancak uygulama yapmadan hemen önce buhar uygulaması yapmak daha etkili sonuç verecektir. Bir tencerede su kaynatın ve suyu bir kaba boşaltıp içerisine vicks ekleyin, suyun buharını ayaklara temas ettirin.

Tuz ve beyaz sirke - Ayak Mantarına Çözümü

Beyaz sirke ve tuz kullanımı tırnakların iyileşme sürecini hızlandırır. Beyaz sirke ve tuzu karıştırılarak doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın, 5 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Her gün 2 kez yapabilirsiniz.

Alkol - Ayak Mantarına Çözümü

Mantara neden olan bakterilerin ölmesi için alkol kullanabilirsiniz. Yüksek alkol değeri olan içecekte kullanılabilirsiniz. Alkolü mantardan etkilenen alana sürün ve kurumasını bekleyin, daha sonra ılık suyla durulayın.

E vitamini yağı - Ayak Mantarına Çözümü

E vitamini yağı cildin onarılma sürecini hızlandırdığı için mantar tedavisi için de kullanılır. E vitaminini mantarlı bölgeye doğrudan uygulayın ve biraz beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Her gün yapabilirsiniz

-- 
---
Akblog.NET
Ak Blog SEO - Google SEO Eğitimleri Dokümanları
Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.
AK Blog SEO

Read. Think. Exercise (Oku. Düşün. Uygula.)

Whatsapp İletişim Formu×
Bilgileriniz
İstek Bilgileriniz
iletişime geç