MWN9LGx8LGF4NWZcMqR5NWVdLTcsynIkynwbzD1c

AMP Nedir Lo?

AMP Nedir Nasıl Yapılır ve Nasıl Kurulur? Konusunu anlatmaya çalıştık sizlere b…

Ak Blog SEO
4349759590016280108

AMP Nedir Lo?

18 Kasım 2019 Pazartesi

AMP Nedir Lo?

Aynen başlıktaki gibi AMP Nedir Lo demek istedik. 
AMP Nedir Nasıl Yapılır
Konumuza giriş yapmadan önce internet üzerinden yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda anlaşılır ve güvenilir bir döküman kaynağı olarak gördüğümüz bilgileri  sizlerle paylaşarak daha doğru bilgi verebileceğimizi düşündük.  Konuyla ilgili olarak aklınıza gelebilecek her türlü sorulara cevap niteliğindeki bu dokümanı muhakkak okumanızı isteriz. Bu eğitimin en alt bölümünde kaynak olarak uygun gördüğümüz dokümanın linkini sizlerle paylaştık. Aşağıda vermiş olduğumuz ilgili kaynak linke tıklayarak daha geniş veya daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Yine de konuyla ilgili aklınıza takılabilecek her türlü sorularınızı yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz. Verilen bilgiler eğitim niteliğinde olup sorumluluk kabul etmediğimizi özellikle belirtmek isteriz.  AMP 'ye dair her türlü bilgi verilmiştir.  Konunun sizlerin yararına olacağını düşünüyoruz.  
Peki Nedir bu AMP denilen Meret?
AMP, Google’ın geliştirdiği bir web sayfası kodlama konseptidir. Bilindiği gibi web sayfaları temelde HTML, CSS ve JS kodlarından oluşur. JS ve CSS kodları HTML kodları yüklendikten sonra çalıştırıldığı için ister istemez sitenin olağandan daha yavaş açılmasına sebep olur. 
Masaüstü kullanıcısı için bu çok önemli değilldir. Kodlamada çok büyük hatalar olmadığı sürece masaüstünde JS ve CSS kodlarından kaynaklanan gecikme her zaman azdır.
Mobil platform da ise aynı şeyleri söyleyemem. Mobilde işler daha sıkı tutulmalıdır. Web sayfamızın performansını etkileceyecek küçük bir fırsat bile değerlendirilmelidir. JS kodlarını sayfada dahili olarak ile harici olarak kodlamak bile farklıdır. JS’i dahili kodlamanız hız bakımından daha faydalıdır.

AMP ile Normal Web Sayfasının Farkı
AMP Nedir Nasıl Yapılır? Amp işareti.
AMP olabildiğince az JS kodları ile bir websayfası oluşturma işidir. Normal bir sayfadan farkı çok katı kurallarının olmasıdır.
Mobilde sayfanın hızlı açılması için çok fazla kodlama kuralı getirmiştir. Buna ek olarak bildiğimiz klasik HTML etiketlerinin bazılarının AMP versiyonlarını kullanmamız gerekiyor.
Mesela IMG etiketi yerine AMP-IMG etiketini kullanmamız gerekiyor.
Okumaya devam edelim gençler. Öğrenmek için okumak şart ve unutmamak içinde uygulayarak yapmaya gayret ediniz.
Çalışan kazanır.

AMP Ne işe Yarıyor?
AMP açılımıının Türkçesi Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’dır. Yani maobil kullanıcı için hızlı açılan websayfası oluşturmuş oluyoruz.  AMP SEO için çok faydalıdır. Google AMP sayfaları diğer sayfalara göre daha fazla önemsiyor. Ayrıca Google AMP sayfalarınızı indekslerse ziyaretçilerinize kendi veri tabanındanki indekslediği sayfayı gösteriyor.
İndekslenmiş AMP sayfası arama sonuçlarında şimşek (⚡) logosuyla belirtilir. Mobil kullanıcı sayfanızı açmak için tıkladığında ise sizin sunucunuzdaki sayfa değil Google sunucusuna yedeklediği sayfanız gösterilir.

AMP Sayfanın Faydaları
Sunucu kaynaklarınız daha az tüketilir.
Google AMP sayfaları sevdiği için SEO bakımından avantaj sağlarsınız.
Mobilde hızlı açıldığı için kullanıcılarınızı memnun edersiniz.

AMP Sayfanın Eksileri
Tasarımsal olarak kısıtlı imkanlar sunar.
Google kendi sunucusundaki versiyonu kullanıcılara gösterdiği için yanlış veya eskimiş bilgilere erişmiş olabilirler.

WP AMP Eklentisi
WordPress siteleriniz için AMP sayfası yapmak için onlarca WP eklentisi mevcuttur. Bunlardan en iyisi bence AMP for WP diyebilirim. Gerçekten çok fonksiyonel. Adsense reklamı yayınlamanıza da imkan veriyor. Bu eklentinin bir çok ek eklentisi var. Reklam eklentisi var Form eklentisi var. Ama maalesef ek eklentiler ücretlidir.

Kaynak: burda.site

--
---
Akblog.NET
Etiketler
Ak Blog SEO - Google SEO Eğitimleri Dokümanları
 1. Konumuzun kaynak linki verelim.
  https://www.akblog.net/2019/11/amp-nedir-lo.html

  YanıtlayınSil
 2. AMP Nedir Nasıl Yapılır ve Nasıl Kurulur konusunu anlattık sizlere.

  YanıtlayınSil
 3. Konuya dair sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.

  YanıtlayınSil
 4. AMP uzmanı olmak istiyorsanız makaleyi sonuna kadar okuyunuz.

  YanıtlayınSil
 5. Anlayacağınız biçimde anlatmaya çalıştık.

  YanıtlayınSil
 6. Kerzo By Ahmet18 Kasım 2019 21:20

  Harika anlatım
  Çok sevdim
  Kerzi Ahmet

  YanıtlayınSil
Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.
AK Blog SEO

Read. Think. Exercise (Oku. Düşün. Uygula.)

Whatsapp İletişim Formu×
Bilgileriniz
İstek Bilgileriniz
iletişime geç