MWN9LGx8LGF4NWZcMqR5NWVdLTcsynIkynwbzD1c

İş Modelleri ve Müşteriler

İş Modelleri Müşteriler, Değer Önerileri ve Gelir Kaynakları üzerine bilgiler v…

Ak Blog SEO
4349759590016280108

İş Modelleri ve Müşteriler

6 Kasım 2019 Çarşamba

İş Modelleri Müşteriler, Değer Önerileri ve Gelir Kaynakları

İş Modelleri Müşteriler, Değer Önerileri ve Gelir Kaynakları
1- İş modeli: yüksek belirsizliğin azaltılabilmesi için, havada uçuşan iş fikrinizi yakalayıp hızlı bir şekilde kağıda dökerek somutlaştırmanıza ve biraz detaylandırmanıza yardımcı olan bir araç. Nasıl değer yaratacağınız, bu değeri müşteriye nasıl ulaştıracağınız ve bu yarattığınız değerin bir kısmını girişiminiz için nasıl ele geçireceğinizin bir tarifi.
Kanvas İş Modeli: Birçok farklı iş modeli bulunmaktadır ama biz, günümüzde girişimcilik eğitimlerinde en yaygın olarak kullanılmakta olan ve Alexander Osterwalder (2012) tarafından geliştirilen Kanvas İş Modelini kullanacak ve tanıtacağız. Kanvas, bir iş fikrini 9 yapı taşına ayırarak düzenleyip kağıda dökmenize yardımcı oluyor. Bunlar, aşağıdaki şekilden de görülebileceği üzere: 
Müşteri Kesitleri, 
• Değer Önerileri, 
• Kanallar, 
• Müşteri İlişkileri, 
• Kilit Etkinlikler, 
• Kilit Kaynaklar, 
• Kilit Ortaklar, 
• Gelir Kaynakları ve 
• Maliyet Yapısı.

2-MÜŞTERİLER: Vermeniz gereken kararlardan biri ne tür bir stratejiyle müşteriyi hedefleyeceğiniz. Kitle pazarı hedefliyorsanız müşterileri birbirinden pek ayırt etmiyorsunuz ve birbirine nispeten benzeyen büyük bir gruba standart bir ürünle ulaşmaya çalışıyorsunuzdur. Yüksek sayılarda üretim yapacağınız için ölçek ekonomileri sayesinde düşük maliyetle üretim yapma imkanı bulabillirsiniz. Niş pazar hedefliyorsanız nispeten küçük bir grubu hedefliyorsunuz ve bu grup piyasadaki büyük şirketlerin ilgisini çekebilecek kadar büyük olmadığı için bu tür pazarlarda farklı ihtiyaçlar iyi bir şekilde karşılanmamış olabiliyor.

Kitle pazarlama:
Büyük ölçekli üretim yaparak büyük bir müşteri grubunun ihtiyaçlarını tek bir ürünle karşılamak. Ölçek ekonomileri sayesinde düşük bir maliyet elde edilebilir.

Niş pazarlama:
ana kitleden farklı küçük bir tüketici grubunun ihtiyaçlarını farklı bir ürünle karşılamak.

Çok yanlı pazarlama:
2 veya daha fazla müşteri grubu olan bir pazar. Her müşteri grubunun farklı ihtiyaçları ve öncelikleri vardır. Bazı gruplar sadece kullanıcı olabilir ama diğer grupları çekmek için orada bulunmaları genellikle önemlidir.

Uzun kuyruk pazarlama:
Ortalama veya ana akım müşterilerin ihtiyaçlarına odaklanmak yerine aşırı uçlardaki farklı müşterilerin ihtiyaçlarına odaklanmak. Sayı olarak az olmalarına rağmen bu kısımlarda rekabet daha az olduğu için kâr marjları daha yüksektir.--
---
Akblog.NET
Etiketler
Ak Blog SEO - Google SEO Eğitimleri Dokümanları
  1. Bu Eğitimde; Girişimcilik Destek Programı, İş Modelleri ve Müşteriler üzerine bilgiler vermeye çalıştık.

    YanıtlayınSil
Konu hakkında sormak istediklerinizi yazabilirsiniz.
AK Blog SEO

Read. Think. Exercise (Oku. Düşün. Uygula.)

Whatsapp İletişim Formu×
Bilgileriniz
İstek Bilgileriniz
iletişime geç